Avrupa'nın en kirli havasına sahip 10 kentinden 8'i Türkiye'de

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Avrupa'nın en kirli havasına sahip ilk 10 kenti listesine Türkiye'den 8 şehir girdi

Avrupa'nın en kirli havasına sahip 10 kentinden 8'i Türkiye'de

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa'nın en kirli havasına sahip 10 kentini belirledi. Avrupa metropollerinin baz alındığı listeye Türkiye'den 8 şehir girdi. 

İstanbul ilk sırada

Dünya Sağlık Örgütü verilerine a göre, Avrupa'nın büyük şehirleri içinde hava kirliliğinin en yoğun olarak ölçüldüğü kent İstanbul oldu. Konuyla ilgili olarak medyada yer alan haberleri baz alan bir değerlendirme yapan Ajans Press geçen yıl içinde toplam 8 bin 469 adet hava kirliliği konulu haber saptadı. 2017 yılında ise bu oran 1.531 adet olarak ölçüldü. İlk 10'a giren diğer şehirler şöyle: "Batman, Hakkari, Gaziantep, Siirt, Afyon, Karaman, Iğdır, Isparta..."

Her yıl 6.5 milyon insan hava kirliliğinden ölüyor

Türkiye'de ve dünyada hava kirliliği konusunun medyada yer bulması üzerinden bir değerlendirme sunan Ajans Press raporunda, konuyla ilgili bilinçlenme sürecinin ivme kazandığına da dikkat çekildi. Dünyada her yıl 6.5 milyon insanın hava kirliliğine bağlı olarak hayatını kaybettiği bilinirken Londra'da da geçen yıl "çok yüksek" hava kirliliği uyarısı yapıldı.