Avrupa'yı birleştiren tünelde sona doğru

Avrupa'nın 6 ülkesini birbirine bağlayacak tünel projesi tüm hızıyla ilerliyor. Almanya'dan İngiltere'ye dek, İtalya'nın Kuzeyi, Hollanda ve Fransa'yı kateden dev projenin görüntüleri yayınlandı.

Avrupa'yı birleştiren tünelde sona doğru

Avrupa'nın en büyük tünel projesi büyük bir hızla ilerliyor. İngiltere, Hollanda, İsviçre, Fransa ve Almanya'yı birbirine bağlayacak dev projenin son görüntüleri, İsviçre medyasının gündemine oturdu. Projeyle ilgili olarak açıklamalarda bulunan yetkililer tünelin teknik anlamda tamamlandığını vurguladı.Uzmanlar 2000 yılında başlayan tünel inşaatında iki katmanın birleşmesi işleminin 2010 yılında gerçekleşmiş olduğunu hatırlattı. 

Avrupa'yı birleştiren tünelde sona doğru

Bir tünel 10 milyar dolar
Projenin maliyeti hakkında da bilgi veren İsviçreli uzmanlar, tünelin 10.3 milyar dolara yakın bir bedele mâlolacağını belirtti. Tünelin ardından Lugano, Milan ve Zürih arasındaki mesafenin 1 saate yakın bir süre daha kısalması bekleniyor. Ulaşımın yüksek hızlı trenlerle sağlanacağı tünelin toplam derinliği ise 100 metreyi buldu. 

İsviçre Alpler'i üzerinden İtalya'ya
Tünel projesinin en önemli etaplarından biri olan Alpler Tüneli ise İsviçre ile Kuzey İtalya arasındaki mesafenin bir hayli kısalmasını sağlayacak. Daha önce 1882 yılında inşa edilen ve Milano ve Zürih arasında uzanan ilk tünelin ardından, mega projenin de önemli bir ticari fayda sağlaması bekleniyor

Avrupa'yı birleştiren tünelde sona doğru

8 İşçi hayatını kaybetti
Tünel çalışmaları tüm hızıyla sürerken, Türkiye'den duymaya alıştığımız işçi ölümlerinin bu dev projede de tekrarlandığı açıkladı. Tüm modern önlemlere karşın, tünel inşaatında 8 işçinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.