Ayaş Tüneli’nden sevindirici haber geldi

Ayaş Tüneli projesinin tamamlanması için 4 ilçe belediye başkanının girişimleri sonuç verdi. Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü proje için harekete geçti.

Ayaş Tüneli’nden sevindirici haber geldi

Yıllardır tamamlanmayı bekleyen Ayaş Tüneli projesi için sevindirici bir haber geldi. Geçtiğimiz günlerde Ayaş, Güdül, Beypazarı ve Nallıhan belediye başkanlarının tünelin tamamlanması için verdikleri imzalı talep, yetkilileri harekete geçirdi. Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü Ayaş Tüneli projesi ve bölgeden geçecek banliyö treni ile ilgili olarak bir fizibilite raporu hazırladı. Raporda bölgenin banliyö hattına ihtiyacı olduğu belirtildi. 4 ilçenin sürekli olarak göç aldığını ve ilerleyen yıllarda raylı sistemin bölge için önemli bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan kontrolörler, “Özellikle Ayaş Belediye Başkanının önderliğinde, çevre ilçeler Nallıhan, Güdül ve Beypazarı belediye başkanları tarafından kaleme alınan yazıda belirtildiği üzere, tarihi İpekyolu üzerinde bulunan yerleşim yerlerini, gerek sanayileşmeye yönelik termal santral, maden işletmesi, tarih ve kültür turizmi ile sağlık turizmine yönelik olarak yapılan ve yapılması planlanan yatırımlar vasıtası ile canlandırıp, eski hareketli ve bereketli günlerine döndürme isteği nedeniyle, belirtilen bölgede karayolu ulaşımının yanı sıra demiryolu taşımacılığı talebi ve ihtiyacı ilerleyen yıllarda kendisini iyice hissettirecektir ” dedi.

Ayaş Tüneli’nden sevindirici haber geldi

 

Ayaş Tüneli inşaatı ne zaman başladı?

Ankara ile İstanbul arasındaki 576 kilometrelik düşük standartlı demiryolunun 160 kilometre kısaltılarak 416 kilometreye düşürülmesiyle yolculuk süresini 7,5 saatten 2,5 saate indirebilmek için 1943’te projelendirilen “Sürat Demiryolu” kapsamındaki tünelin yapımına ancak 1976’da başlanabilmişti. Bu zamana kadar 8 kilometresi kazılan tünelin yalnızca 2 kilometresi kaldı.