Ayaş Tüneli’nin akıbeti ne olacak? Tünelde son durum ne?

1970’den beri tamamlanmayı bekleyen Ayaş Tüneli için 4 ilçe belediye başkanı bir araya geldi. Peki Ayaş Tüneli projesinde son durum ne?

Ayaş Tüneli’nin akıbeti ne olacak? Tünelde son durum ne?

Ankara’da yer alan Ayaş Tüneli’nin akıbeti konusunda 4 ilçe belediye başkanı işbirliği yaptı. 1976 yılında temeli atılan ve aradan uzun yıllar geçmesine rağmen hala tamamlanamayan Ayaş Tüneli için Ayaş, Beypazarı, Nallıhan ve Güdül belediye başkanları harekete geçti. Ayaş Tüneli projesinde son durumu aşağıda okuyabilirsiniz.  

Ayaş Tüneli’nin tamamlanması için 4 ilçe belediye başkanı bu taleplerini Kalkınma ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na iletti. Başkanların talep metninde şu ifadelere yer verildi, “Ayaş, Güdül, Beypazarı ve Nallıhan ilçelerini içerisine alan ve Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan bu bölgenin gerek sağlık ve gerekse sanayi açısından gelişmekte olduğu da bilinmektedir. Nüfus yapısının, gelişen sanayinin ve bölgeye gelen ziyaretçi sayısının gittikçe arttığı göz önüne alınacak olursa ulaşımın sadece karayolu ile ve tek bir hat üzerinden yapılması ileride sıkıntılara sebep olacağı da bir gerçektir. Ayrıca sıkışan kent potansiyelinin daha geniş arazilere sahip bu hat üzerine kaydırılması düşüncesi de dikkate alınacak olduğunda, devlet yatırımları açısından çok büyük kısmı tamamlanmış olan bu demiryolu hattının tekrar ele alınarak gerçekleştirilmesi ve ulaşıma açılması önem arz etmektedir.”

Ayaş Tüneli’nin akıbeti ne olacak? Tünelde son durum ne?

 

Ayaş Tüneli hangi aşamada?

Tünelin Çayırhan’a kadar bölümü altyapı açısından tamamlanmış durumda. Tünelde bitirilmeyen sadece 2 kilometrelik bir kısım bulunuyor.

Ayaş Tüneli nerede?

Ayaş Tüneli, İstanbul ile Ankara arasındaki 576 kilometrelik demiryolunun 416 kilometreye düşürülmesiyle 1943’te projelendirilen Sürat Demiryolu kapsamında hayata geçirilecekti. Ancak tünelin temeli 1976 yılına kadar atılamamıştı.