Ayrılıkçeşme Marmaray durağı nerede?

Asya ile Avrupa yakasını Boğaz’ın altından birleştiren tarihi proje Marmaray’ın istasyonlarından biri olan Ayrılıkçeşme, aynı zamanda projenin ilk hizmet vermeye başlayan duraklarından. Peki Ayrılıkçeşme Marmaray durağı nerede konumlanıyor?

Ayrılıkçeşme Marmaray durağı nerede?

29 Ekim 2013’te İstanbulluların hizmetine sunulan Marmaray, Asya ile Avrupa yakasını Boğaz’ın altından birleştiren ilk proje olarak tarihe geçerken, yolcularını taşımaya da son sürat devam ediyor. Toplamda 76 kilometrelik uzunluğa sahip olan projenin ilk etapta 13.6 kilometrelik kısmı faaliyete geçti. Hali hazırda 5 istasyonuyla yolcularının ulaşımını sağlayan Marmaray’ın diğer kısımlarında da yapım çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Tüm etaplarının 2015 yılında tamamlanması beklenen Marmaray’da, etapların tamamlanmasıyla birlikte Halkalı'dan Gebze'ye ulaşım çok kısa bir sürede sağlanacak. Şu anda Kadıköy-Kartal metrosuyla entegre olan proje, inşaatı devam eden Üsküdar- Çekmeköy metrosunun tamamlanmasıyla birlikte, bu metro hattıyla da entegre olacak.

Marmaray’ın ilk etapta 5 istasyonla faaliyete geçtiğini ve istasyonlardan birinin de Ayrılıkçeşme olduğunu belirtmiştik. Peki Ayrılıkçeşme Marmaray durağı nerede konumlanıyor? Projenin Anadolu Yakası'nda bulunan istasyonlarından biri olan Ayrılıkçeşme durağı, Kadıköy ilçesinde bulunan Tepe Nautilus AVM'nin arkasında yer alıyor. Ayrıca projenin Kadıköy - Kartal metrosu ile bağlantısı da Ayrılıkçeşme Marmaray durağı ile sağlanıyor.

Marmaray’ın hali hazırda ulaşım sağlayan diğer istasyonları ve konumları ise şöyle;

Üsküdar Marmaray durağı: Anadolu Yakası'nda bulunan bir diğer Marmaray istasyonu olan Üsküdar durağı Üsküdar sahilinde yer alıyor.  

Kazlıçeşme Marmaray durağı: Marmaray Kazlıçeşme durağı, projenin Avrupa Yakası'nda konumlu. Kazlıçeşme Miting Alanı, Balıkı Rum Hastanesi ve Yedikule Mezarlığı'na komşu olan durak, sahil yolunun kuzeyinde kalıyor.

Sirkeci Marmaray durağı: Bu durağın çıkışları hem Sultanahmet hem Eminönü meydanına yakın bir mesafede bulunuyor.

Yenikapı Marmaray durağı: Marmaray'ın Avrupa'daki duraklarından biri olan Yenikapı durağı ise, Aksaray’dan Yenikapı yönüne giden cadde üzerindeki Aksaray U dönüşü köprüsünün hemen sağında bulunuyor.