Babacan: Bir gecede ölçüsüz rantlar oluşuyor

İnşaat sektöründe bir gecede gerçekleşen mevzuat değişikliğiyle sağlanan ‘ölçüsüz rantlara’ dikkat çeken Ali Babacan, “Bu rantların daha kontrollü, fırsat eşitliğine dayanan ve şeffaf bir şekilde yönetilmesi gerekiyor” dedi

Babacan: Bir gecede ölçüsüz rantlar oluşuyor

5. Uluslararası İstanbul Finans Zirvesi’nin sabah oturumundaki konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ikinci kez inşaat sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. İnşaat sektörünü destekledikleri ve önemli bir sektör olduğunu belirten Babacan, "Hatta gelişmiş ülkelerde bile milli gelirin yüzde 8’i inşaat sektöründen gelir" dedi.

Babacan: Ölçüsüz rantları eleştiriyoruz
İnşaat sektörünün düzenleme ve denetleme içinde çalışması gerektiğine dikkat çeken Babacan, şöyle konuştu: "Çok kısa vadeli küçük kalem oynatmalarla oluşan ölçüsüz rantlar var. Bu ölçüsüz rantların oluşmasıyla ilgili bizim eleştirilerimiz var. Bu ölçüsüz rantların daha kontrollü, fırsat eşitliğine dayanan ve şeffaf bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. ‘Hangi sektöre yatırım yapayım?’ dediğinde yatırımcılarımız kararlarını daha sıhhatli bir şekilde verebilsinler. Aksi halde çok kolay; bir gecede bir kalem değişikliğiyle, mevzuat değişikliğiyle sağlanan rantların söz konusu olduğu bir alan varken, ister istemez sanayi gibi uzun vadeli gerçekten çok emek isteyen, ciddi fedakarlık isteyen bir sektöre ister istemez ilgi düşebiliyor. Bunu yeniden bir dengelememiz gerekiyor."

İnşaat – sanayi karşılaştırmasını daha önce de yapmıştı
Babacan, daha önce yaptığı açıklamalarda da yatırımların inşaat sektörüne kaymasına yönelik eleştirilerde bulunmuş ve sanayinin toplam milli gelirden aldığı payın düştüğünü ifade ederek, bunun iyi bir trend olmadığını söylemişti. Babacan, "Sanayi yatırımları göreli olarak daha cazip hale gelmeli. Bir başka alanda daha kolay para kazanma ihtimali olduğunda sermayenin oraya kayıyor. Sanayi yatırımlarından para kazanmaya başlamak 5-6 seneden önce mümkün değil ancak AVM ya da bir lüks konut projesi hemen tamamlanıp satılabiliyor" demişti.