Babacan'ın hedefinde kim var?

Başbakan Yardımcısı Babacan, önceki gece katıldığı bir televizyon programında, "Bizden sonra kim ne dedi, diye baktığımızda, hedefi tam on ikiden vurduğumuzu görüyoruz" dedi

Babacan'ın hedefinde kim var?

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın önceki gece katıldığı bir televizyon programında, "Bizden sonra kim ne dedi, diye baktığımızda, hedefi tam on ikiden vurmuş olduğumuzu görüyoruz" şeklindeki ifadeleri, başta Ağaoğlu olmak üzere inşaat sektöründen kimi isimleri rahatsız edeceğe benziyor.

Babacan'ın son açıklamaları
'Ölçüsüz rantlar', 'dikey değil yatay projeler' ve 'inşaat değil sanayi' çıkışlarıyla gerginleşen hükümet ve inşaat sektörü ilişkisi, Babacan'ın televizyon programında yaptığı açıklamalarla daha da büyüyecek gibi gözüküyor. Babacan'ın önceki gece katıldığı televizyon programında dile getirdiği ifadelerden bazıları şöyle:

• Sadece sanayiyi daha cazip hale getirmek değil, gayreminkuldeki ölçüsüz işlemleri de önleyici adımlar atmak lazım.

• Biz konuştukça bazı tepkiler oluştu. Bundan sonra da olacaktır. Şimdiye kadar bu tür işler yapanlar rahatsız olabilir. Hiç önemli değil.

• Yapılan açıklamalar baktığımızda, bizden sonra kim ne dedi, diye, hedefi tam on ikiden vurduğumuzu görüyoruz.

• İnşaat sektöründeki sorunları, tam bir sene önceki ekonomi ekibizi saptadı. Bunlar benim şahsi açıklamalarım değil.

• Problem, ağırlıklı olarak büyük çaplı ve münferit projelerde gerçekleşiyor.

• Bir gecede bir kalem oynatarak belediye meclis kararıyla şunla bunla bir anda arsanın, projenin değeri birdenbire farklılaşabiliyorsa, onun öncesi ile sonrasında, kim kazandı, kim kaybetti, bunun hesabı yapılmıyorsa, kazanılar vergilendirilmiyorsa, burada büyük bir problem var.

• İnşaat sektörüne yönelik alınacak önlemler, mevzuat olarak bütüncül biçimde değerlendirilmelidir.

• Sektörün tümünü töhmet altında tutmuyoruz. Korkmadan uygulamaya bakmak lazım. Hem adaleti sağlamak, hem de 77 milyonun fırsat eşitliği içinde, alnının teriyle para kazandığı bir ekonomik yapı oluşturmamız lazım.