Babacan’dan ‘yatırımcıya gölge etmeyelim’ çağrısı

Gayrimenkul sektörünün her fırsatta hükümet yetkililerine ilettiği “yatırımcının önünü açın” mesajları üzerine, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’dan kamuya yatırımcıya gölge etmeyelim çağrısı geldi.

Babacan’dan ‘yatırımcıya gölge etmeyelim’ çağrısı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Balıkesir’de düzenlenen 7’nci Gelişen Kentler Zirvesin’de yerel yönetimden, merkezi hükümete kadar tüm kamuya özel sektör yatırımcılarının önünü açmaları çağrısında bulundu. Babacan, “Gölge etmeyelim, engel olmayalım, hem nerkezi hükümet hem belediyer için söylüyorum. Yatırımcının önünü açmamız gerekiyor” diye konuştu.

Yatırımcı kemiksiz arsa istiyor

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından Balıkesir’de gerçekleştirilşen Gelişen Kentler Zirvesi’nde konuşan GYODER Başkanı Aziz Torun, gayrimenkul sektöründeki KDV, sorunu, haksız rekabet, bürokrasi gibi sıraladıktan sonra, “Gayrimenkul yattırımcısının şikayet ettiği en önemli konu yatırımcıların önünün açılmaması. Yatırımcının önü açılmalı. Yerli ve yabancı yatırımcıya, arsa al, yer al proje yap dersen yatırımcı gelmez” dedi. Torun, somut bir öneri de bulunarak “Kamunun, yerel yönetimlerin arazi geliştirerek, imar planlarını düzenleyerek, hammaddemiz olan arsanın  bir anlamda kemiksiz olarak yatırımcıya sunması gerekiyor” diye konuştu.

‘Kamu gölme etmemeli’

Aziz Torun’un ardından konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’da yerel yönetimden, merkezi hükümete kadar tüm kamuya özel sektör yatırımcılarının önünü açmaları çağrısında bulundu. Babacan, “Gölge etmeyelim, engel olmayalım, hem nerkezi hükümet hem belediyer için söylüyorum. Yatırımcının önünü açmamız gerekiyor” diye konuştu.

‘Balıkesir bakir kalmış’

GYODER Başkanı Aziz Torun zirvede Balıkesir'in yatırım potansiyeline dikkat çekerek, yatırımcıya bu kaynakların anlatılması için çalışacaklarını söyledi. Dernek olarak yaptıkları araştırmalarda şehrin bu potansiyelinin 'bakir kalmasını' hayretle karşıladıklarını belirten Torun, ulaşım, nitelikli tesis ve vizyoner yöneticilerin bu durumu aşacağını, mega projelerle gelişimin hızlanacağını söyledi. 

Mega projelerin ortasında

'Marmara'nın parlayan yıldızı' olarak tanımladıkları Balıkesir'de 2023 yılına kadar 11 milyar lira yatırım ve 325 bin kişilik istihdam hedeflediklerini belirten Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, sanayi, turizm, tarım ve gayrimenkul yatırımlarının hedeflerini destekleyeceğini söyledi. Uğur, Balıkesir'in İzmir-İstanbul Otoyolu gibi mega projelerin ortasında yer aldığını belirterek, şunları söyledi:

"Dünyanın en önemli gayrimenkul fuarlarından olan Mipim'de de tüm yatırımcıları buraya davet ettim. Uluslararası yatırımcılar ile Balıkesirli yatırımcıları burada buluşturuyoruz, gelin hep birlikte depreme dayanıklı konutlar, mavi bayraklı turizm merkezleri, nitelikli yaşam alanları oluşturalım. Bürokrasiyi azaltarak tüm yatırımcılara destek olacağımızı vurguluyorum" dedi. 

Balıkesir’e 11 milyarlık proje

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin vizyon projeleri arasında farklı sektörlerde 529 noktada 11 milyar TL tutarında 186 proje gerçekleştirmeyi planlıyor. Toplam 325 bin kişiye istihdam sağlayacağı öngörülen bu projelerin 700 milyon TL tutarındaki 15'i turizm projesi, 1,8 milyar TL tutarındaki 6'sı da kentsel dönüşüm ve yenileme projesi olacak.