Bağdat Caddesi’ni dönüştürmeye devam ediyor

1996 yılından bu yana Bağdat Caddesi’nde faaliyet gösteren Koç Yapı bölgedeki yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.

Bağdat Caddesi’ni dönüştürmeye devam ediyor

1996 yılından bu yana Bağdat Caddesi'nde faaliyet gösteren Koç Yapı bölgedeki yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Bugüne kadar 10 ayrı projede 400'e yakın konut üreten Koç Yapı Akasya Tower ve Çiftehavuzlar Flats projesinin satışlarına devam ediyor.

Bağdat Caddesi'ndeki yatırımlarına devam edeceklerini belirten Koç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Cenk Koç, "20 yıldan fazla bir süredir Bağdat Caddesi'nde konut üretiyoruz. Bölgenin en iyi yerlerinde en iyi projeleri yapmış referansı sağlam bir firmayız. Bölgedeki ilk projemizi 1996 yılında yaptık. 10-15 yıl daha Bağdat Caddesi'nde konut üretmeye devam edeceğiz" dedi.

Hakem heyeti şart
Bürokratik işlemlerden doyalı kentsel dönüşüm sürecinin çok yavaş işlediğine dikkat çeken Koç, "Türkiye'de yoğunluktan dolayı hukuk çok ağır işliyor. Örneğin 15 hak sahibinden biri ile anlaşamadığında konuyu mahkemeye taşıyorsun ve maalesef süreç 4-5 yıl sürüyor. Bu hem müteahhiti hem de hak sahiplerini mağdur ediyor. Buna pratik bir çözüm oluşturmak için belediyeler hakem heyeti kurulabilir. 3/2 çoğunluğun sağlandığı yerlerde masrafların müteahhite ait olması koşulu ile yıkım yapılabilmeli. Belediyeler bu noktada aracı olmalı" dedi.

Kentsel dönüşüm projelerinde bir diğer sıkıntının da ruhsat konusu olduğuna dikkat çeken Koç, "Normalde devlet ile yapılan yazışmaların 30 gün içinde sonuçlanması lazım. Ruhsat için başvuruyoruz süreç aylarca devam ediyor. Biz Koç Yapı olarak süreci çok yakından takip etmemize rağmen 40-60 günde ruhsatımızı alıyoruz. Buna şöyle bir çözüm getirilebilir; belediyelerin içinde bu yazışmaların takibini yapan özel bir birim açılabilir" ifadesinde bulundu.