Bakan Albayrak açıkladı: TANAP 2018, Türk Akımı 2020'de bitecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'yi yakından ilgilendiren iki uluslararası boru hattı inşaatının bitiş tarihiyle ilgili açıklamalarda bulundu

Bakan Albayrak açıkladı: TANAP 2018, Türk Akımı 2020'de bitecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Türkiye'yi yakından ilgilendiren iki büyük doğal gaz boru hattıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Atlantik Konseyi Zirvesi'nde söz alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, TANAP bir dahaki sene, Türk Akımı projesinin ise 2020 yılında tamamlanacağını söyledi.

Türk Akımı 2020 yılında

Albayrak Gaz depolama hacminin söz konusu projelerle birlikte 2.7 milyar küpten 11 milyar küplere çıkacağını belirterek "Tanap önümüzdeki yıl bitecek. Türk Akımı projesi ise 2020'ye kadar tamamlanacak..." şeklinde konuştu. Konuşmasında uluslararası enerji arz güvenliğini sisteme dahil etmek için önemli çalışmalar yürüteceklerini de vurgulayan Albayrak "Sadece gaz piyasalarında değil, yerli ve yenilenebilir kaynakları artıracağız. Bu yetmez diyerek kazan ve kazan stratejisi ile önemli adımlar attık." ifadelerini kullandı.

1 milyarlık yenilenebilir enerji portföyü sisteme dahil oldu

Enerji Bakanı Albayrak, geçen ay içerisinde en büyük güneş tarlası ihalesiyle enerji maliyetlerinin düşmesi yolunda önemli bir adım attıklarını da belirterek "Temmuz ayı içinde enerji firmalarının yoğun katılımıyla 1 milyarlık portföyü sektörü dahil edeceğiz...' bilgisini verdi. Türk Akımı Projesi, Rusya doğal gazının Avrupa pazarlarına Türkiye üzerinden oluşturulacak boru hattı ile aktarılmasını öngörüyor.