TANAP'ta büyük gün 12 Haziran

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berak Albayrak TANAP Projesi'nin 12 Haziran 2018'de hizmete gireceğini açıkladı

TANAP'ta büyük gün 12 Haziran

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Azerbaycan doğalgazını Türkiye'ye taşıyan ve Enerji'nin İpek Yolu olarak tanımlanan TANAP'ın 12 Haziran 2018 tarihinde Türkiye ulusal gaz iletim şebekesine bağlanacağını açıkladı. Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin 12 Haziran itibarıyla devreye gireceğini söyleyen Bakan Albayrak: "Akdeniz'de de bu yaz ilk derin deniz sondajını gerçekleştiriyoruz." ifadelerini kullandı. 

TANAP için geri sayım başladı

Türkiye'nin enerji ihtiyacının giderilmesi adına son yıllarda atılan en önemli adımlardan biri olan TANAP için geri sayım başladı. Enerji Bakanı Berat Albayrak, 12 Haziran 2018 tarihinde projenin gaz aktarımına başlayacağını söyledi. TANAP'ın devreye girmesi için öncelikli olarak Eskişehir ticari gaz akışının başlatılması gerekiyor. Türkiye'nin Gürcistan sınırında Ardahan Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayan gaz istikameti, buradan Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir gibi şehirlerden geçecek.Sonrasında ise Ankara'ya ulaşacak olan hat Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne'ye kadar gidecek ve Edirne'nin İpsala ilçesinde son bulacak. . TANAP'ın geçeceği toplam şehir ise 20'yi bulacak. 

Dünya Bankası kredi vermişti

Azerbaycan petrolünün Anadolu üzerinden Avrupa'ya taşınmasını öngören TANAP projesined Dünya Bankası da 800.000.000 dolarlık kredi vermeyi onaylamıştı. Türkiye tarafından Boru Hatları Petrol Taşıma A.Ş. ve Azerbaycan tarafından da Güzeny Gaz Koridoru A.Ş. 'ne 400'er milyon dolarlık kredi verilmesini kararlaştıran Dünya Bankası, bu kredinin 5 yıl geri ödemesi ve 24 yıl vadeli olma kararına vermişti. Dünya Bankasının Avrupa ve Orta Asya'dan sorumlu Başkan Yardımcısı Cyril Muller, projenin Türkiye ve Avrupa'nın enerji güvenliği için büyük önem taşıdığına dikkat çekmişti.

Türk Akımı için gözler 2020'de

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Türkiye'yi yakından ilgilendiren iki büyük doğal gaz boru hattıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Atlantik Konseyi Zirvesi'nde söz alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, TANAP bir dahaki sene, Türk Akımı projesinin ise 2020 yılında tamamlanacağını söyledi.

Türk Akımı 2020 yılında

Albayrak Gaz depolama hacminin söz konusu projelerle birlikte 2.7 milyar küpten 11 milyar küplere çıkacağını belirterek "Tanap önümüzdeki yıl bitecek. Türk Akımı projesi ise 2020'ye kadar tamamlanacak..." şeklinde konuştu. Konuşmasında uluslararası enerji arz güvenliğini sisteme dahil etmek için önemli çalışmalar yürüteceklerini de vurgulayan Albayrak "Sadece gaz piyasalarında değil, yerli ve yenilenebilir kaynakları artıracağız. Bu yetmez diyerek kazan ve kazan stratejisi ile önemli adımlar attık." ifadelerini kullandı.

1 milyarlık yenilenebilir enerji portföyü sisteme dahil oldu

Enerji Bakanı Albayrak, geçen ay içerisinde en büyük güneş tarlası ihalesiyle enerji maliyetlerinin düşmesi yolunda önemli bir adım attıklarını da belirterek "Temmuz ayı içinde enerji firmalarının yoğun katılımıyla 1 milyarlık portföyü sektörü dahil edeceğiz...' bilgisini verdi. Türk Akımı Projesi, Rusya doğal gazının Avrupa pazarlarına Türkiye üzerinden oluşturulacak boru hattı ile aktarılmasını öngörüyor.