Bakan Arslan: 'Avrasya Tüneli'nde garanti sayısını 3 sene sonra yakalarız'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Avrasya Tüneli'nden günlük geçiş yapan araç adedinin 45 bin olduğunu belirterek: "Taahhüt edilen sayıya 3 sene içinde ulaşırız..." dedi.

Bakan Arslan: 'Avrasya Tüneli'nde garanti sayısını 3 sene sonra yakalarız'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Avrasya Tüneli'nden geçen araç sayısı ve taahhüt edilen araç adet hedefleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bugün itibarıyla Avrasya Tüneli'nden günde geçen ortalama araç adedinin 45 bin düzeyinde olduğunu ve taahhüt edilen rakama çok yakında ulaşılacağını açıklayan Bakan Arslan, cezalı geçiş tartışmasına ilişkin olarak da önemli değerlendirmelerde bulundu.

Günde 45 bin araç geçiyor

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, araç geçiş garantisi ile ilgili eleştirilere yanıt verdi. Avrasya Tüneli'nden günlük geçen araç adedinin 45 bin olduğunu ve bunun da ilk sene için önemli bir düzeyi temsil ettiğini vurguladı. Günlük araç geçiş sayısında ulaşılan bu düzeyin 3 sene içinde garanti rakamına erişileceği anlamına geldiğine dikkat çekerek: "Bizim daha ilk senede 45 bin rakamına yaklaşmamız, üç sene dolmadan garanti rakamına ulaşıp, üstüne çıkacağımızı gösteriyor. Bu rakamın üstüne çıktığımızda alınan masrafları da düştükten sonra, ücretin yüzde 30'luk kesiminin kamuya atarımı söz konusu olacak." şeklinde konuştu. 

Hedef projenin kendi geliriyle kendini döndürmesi

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, hedeflerinin yalnızca insanların yaşam konforunu artıran projeler hayata geçikmek olmadığını  aynı zamanda da projenin elde ettiği gelirle kendisini döndürmesi olduğunu da belirterek: "Bu gibi projeler etrafında oluşturulan katma değerle ülkenin kalkınmasını sağlamayı hedefliyoruz. " şeklinde konuştu. Avrasya Tüneli'nden günlük araç geçiş garantisi 68 bin adet olarak belirlenmişti. 

Avrasya Tüneli'ndan ihlalli geçmeyin çağrısı

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'ın yaptığı bir diğer çağrı da özellikle son dönemde sıklıkla gündeme gelen ihlalli geçiş tartışmalarına ilişkin oldu.  Avrasya Tüneli'nde üç sene dolmadan hedefin üzerine çıkılacağını ve buradan da kamuya ait bir kaynak belireceğini  söyleyen Bakan Arslan: "Bu ihlalli geçişleri yapmayın. Bu projeler onların olduğu kadar, bizim de projelerimiz..." dedi. 

OGS cihazı uyarısı

İhlalli geçişlerin HGS etikesinin doğru yere yapıştırılmaması, yıpranmış olması, cihazın çalışıyor olmaması gibi nedenlerden kaynaklandığını, kaçak geçişi takip eden 15 gün içinde yapılan ödemelerin ise cezaya tabi olmadığını hatırlatan Ahmet Arslan: "Bu süreyi aşan durumlarda 10 kata kadar cezalar uygulanıyor. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, OGS cihazı arızalı bir kişinin mahkemeye gittiğini ve mahkemenin de bu cezanın ödenmesi gerektiği yönünde karar aldığını hatırlatarak: "Bu işin süresi var ve her yerden ödenebiliyor. Verilen kararın 10 kata varan cezanın kesilemezliği ile ilgisi yok. Verilen karar "yer gösterilsin ve ödeme yapılsın" şeklinde. " ifadelerini kullandı

Bu ceza ödenecek, boşuna masraf yapmayın

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ihlalli geçişlerin zamanında ödenmemesi halinde 10 kata kadar ceza kesileceğini de belirterek: "Vatandaşlarımız boşu boşuna gidip hem dosya masrafı hem Avukat ücreti ödemesinler. Günün sonunda da bizim masrafları da üstlenmek zorunda kalacaklar. Bu örneklerle çok karşılaşıyoruz. Yanlış algı ve yönlendirme ile dava açıyorlar. Bu sorunu kamulaştırmalarda da yaşıyoruz. İnsanlar mağdur olsun istemiyoruz. Günün sonunda dava sonuçlanınca bizim masraflarımızı da üstlenmek zorunda kalıyorlar..." şeklinde konuştu. 

Yıpranan cihazlar kolaylıkla değiştirilebiliyor

Ahmet Arslan, araç geçişlerinde okumanın olmadığı durumlarda sürücülere ilgili durumla ilgili SMS gönderildiğini de vurgulayarak, bu duramlarda etiketlerin PTT Şubelerinden kolaylıkla yenilendiğini hatırlattı,