Bakan Arslan 'Geçiş adetlerinin garantinin altında kalacağı biliniyordu'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, mega projelerde geçiş adetlerinin 'garanti' rakamlarının altında kalacağının zaten bilindiğini söyledi.

Bakan Arslan 'Geçiş adetlerinin garantinin altında kalacağı biliniyordu'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, geçiş garantisi sistemi ile hizmet vermeye başlayan Avrasya Tüneli, Osman Gazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde geçiş adedinin garanti düzeyinin altında kalacağının zaten öngörülmüş olduğunu söyledi. Bakan Arslan, barajın aşılması için 3 senelik zaman dilimine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Geçiş adedinin garantinin altında kalacağı biliniyordu

Türkiye'nin araç geçiş garantisi sistemi ile hizmete açılan üç mega projesi Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Osman Gazi Köprüsü'ne ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, hizmete açılma tarihinden itibaren 3 senelik zaman dilimi içinde bu projelerden geçen araç adedinin, verilen geçiş garanti sayısının altında kalacağınının bilindiğini söyledi. Bakan Arslan: "Başından beri biz, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tünelini hizmete açılmasını takip eden 3 senelik zaman zarfında geçişlerin garanti rakamlarının altında kalacağını biliyorduk. Ve tabi yine 3 senelik zaman zarfında da ödeme yapacağımızı biliyorduk..." ifadelerini kullandı.

Mega projeler, garanti ve geçiş rakamları

Bakan Ahmet Arslan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde araç geçiş garantisi rakamının 137 bin olduğunu ve projeden günde 80 binin üzerinde araç geçtiğini vurgulayarak: "Fizibilite raporlarının üzerinde geçiş adedine ulaşmış durumdayız. Osman Gazi Köprüsü'nde de gelişme var. Geçen sene günlük 15-16 bin adet olan araç geçiş adedi bu yıl 21 bin düzeyine ulaşmış durumda." şeklinde konuştu. 

Hiç araç geçmezse dahi 730 milyon dolar ödeyeceğiz

Osman Gazi Köprüsü ve İzmir'e uzanan otoyolun hiç bir araç tarafından kullanılmaması halinde dahi, ödenecek garanti ücretin 730 milyon dolar olduğunu ancak bugün itibarıyla 21 bin aracın geçtiğini dile getiren Bakan Ahmet Arslan: "Bursa ile İzmir arasındaki etabı 2018 yılında tamamlayacağız. 433 kilometrelik bölümün bütünü tamamlandığında ise ilave bir trafik oluşacak. 2 ya da 3 senelik periyotlarda da devam edecek. Tüm bunları başından beri biliyorduk. Daha da önemlisi işletme süresinin tamamlanmasının ardından bu projeler kamunun mülkiyetine geçecek..." ifadelerini kullandı. 

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde çift yönlü geçiş tartışması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, son günlerde kamuoyunda tartışılmakta olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nda çift yönlü geçiş haberlerine ilişkin olarak da: "İstanbul'un ikinci köprüsü, Fatih Sultan Mehmet'te serbest geçişleri tamamladık ve trafik akışı kolaşlaştı. Ters yönde de TAK sistemini tamamladık. Bunu güvenlik amacıyla sağladık ve 27-28 gün İstanbulluların mağduriyetine rağmen bu işleri tamamladık. Bu sistem de önceki gün hizmete girdi. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nda çift yönlü ücret alınacağı haberleri doğru değildir. Yaptığımız işlemler güvenlik amacıyla yapıldı, çift yönlü ücretlendirme için değil..." dedi.