Bakan Bayraktar’dan Konutta KDV açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, konutta yeni KDV düzenlemesi konusunda vatandaşa ve konut üreticisine “rahat olun” çağrısında bulundu

Bakan Bayraktar’dan Konutta KDV açıklaması

16 Ekim 2012 / emlakwebtv /Bülent Yoldaş / Trabzon
5.’si düzenlenen Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı’na katılmak üzere 15-16 Ekim tarihlerinde çeşitli gazetelerin emlak editörleriyle birlikte Trabzon’daydım. Kurultay’ın iletişim danışmanlığını üstlenen Kurumsal İletişim Pazarlama şirketinin katkılarıyla Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktarla bir araya geldik. Malum, Türkiye gayrimenkul sektörü, şehircilik tarihi ve ekonomisi açısından köklü ve radikal bir değişim süreci yaşıyor. Birbiri ardına Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü, Mütekabiliyet, 2B yasaları çıktı. Konut ve gayrimenkul sektöründe birçok düzenleme yapıldı ve yapılıyor. Emlak gayrimenkul editörleriyle Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan bir araya getiren bu buluşmada uzun uzun ilk ağızdan sektörün ve vatandaşın merak ettiği konuları ele aldık.

Geçtiğimiz aylarda Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in konutta KDV oranının değişeceğini söylemesi, konut üreticileri ve konut alma planı yapan vatandaşlar da tedirginlik yaratmıştı. Mevcut mevzuata göre, konutlarda uygulanan vergi sisteminde lüks ve sosyal konut ayrımı yapılmıyor. Halen konut satışlarında 150 metrekarenin altında yüzde 1, 150 metrekarenin üzerinde ise yüzde 18 KDV alınıyor. 31 Mayıs 2012’den sonra ruhsatı alınan projelerdeki konutlarda KDV’nin yeniden düzenleneceğine ilişkin yasal düzenleme ve KDV oranlarındaki belirsizlik bu tedirginliği daha da artırdı. 

Bakan Bayraktar’la buluşmamızda Konutta KDV uygulamasını da enine boyuna konuştuk. Bakan Bayraktar, mevcut düzenleme de konutta uygulanan KDV oranlarında açık bir haksızlık olduğuna dikkat çekerek, konuyu enine boyuna ele aldıklarını anlattı. Konutta KDV oranlarının yeniden düzenlenmesiyle ilgili düzenlemenin, bir yetki düzenlemesi olduğunu, henüz uygulamaya geçilmediğini kaydetti. Konut alacak vatandaşlara ve konut üreticilerine “rahat olun çağrısında bulunan Bakan Bayraktar, konutta mevcut KDV uygulamasının devam ettiğini, konut alıcısını, konut üreticisini tedirgin etmeyecek, en adil KDV uygulamasını bulmadan konutta mevcut KDV oranlarını değiştirmeyeceklerini açıkladı.

İşte Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın konutta KDV uygulamasıyla ilgili söyledikleri:
“85 metrekarelik daire Nevşehir’de, Amasya’da 70 bin TL iken, Etiler’de, Akatlar’da Bostancı’da, Çiftehavuzlar’da, Fenerbahçe’de, Kalamış’ta,  Yeşilköy’de  ise 800 bin lira 1 milyon lira oluyor.  İki bölgede de yüzde 1 KDV uygulanıyor. Burada bir haksızlık olduğu dile getirildi. Burada bir fikir, dairenin satılacağı semte göre bir tespit, ekspertiz yapalım, Bu ekspertize göre yüksek fiyatlı lüks daire konumda ise KDV’yi ona göre belirleyelim şeklinde. Diğer bir fikir de, 85 metrekareye kadar yüzde 1 KDV, 85 ile 120 metrekare arasında yüzde 8 KDV, 120 metrekare ile 150 metrekare arasında biraz daha fazla, 150 metrekareyi geçinde yüzde 18 KDV uygulansın şeklinde.  Bakanlar Kurulu kararı çıktı ama henüz uygulaması yok. Uygulamada hem inşaat sektörümüzü, yapı sektörümüzü, konut müteahhitlik sektörümüzü tedirgin etmeyelim diye, konut alıcılarını tedirgin etmeyelim diye bu aldığımız kararı uygulamaya geçirme noktasında duruyoruz. Bunu netleştirmemiz gerekiyor. Sektörün bu durum nedeniyle tedirginliği var, Yatırımcı çekiniyor, yatırım yapamıyor. Bu bizi de rahatsız ediyor. Bu konu gündemimizde.  İnsanlarımızı, yatırımcıyı, konut alıcısını tedirgin etmeden konuyu nasıl çözümleriz diye kafa yoruyoruz. Çok net bir çözüm bulmadan da bu kararı uygulamaya geçirmek istemiyoruz. En adilini bulmadan mevcut uygulamayı değiştirmeyeceğiz. Sektör şu anda rahat olsun. Çünkü şu anda mevcut uygulama devam ediyor.”