Bakan Bayraktar; “Rezerv ve özel proje alanlarında bisiklet yolu zorunlu”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı özel proje ve rezerv alanlarda bisiklet yolunu zorunlu tutuyor. İlk uygulama 730 hektar alanda kurulacak olan Ispartakule Toplu Konut Alanı’nda yapıldı

Bakan Bayraktar; “Rezerv ve özel proje alanlarında bisiklet yolu zorunlu”

13.11.2013

“Yaşanabilir Şehirler ve Marka Kentler Kurma” vizyonu ile hareket eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, rezerv ve özel proje alanlarının imar planlarında bisiklet yolunu artık zorunlu tutuyor. İlk uygulamaya Bakanlık,  Avrupa yakasında belirlenen rezerv yapı alanın   730 hektarlık parçasını oluşturan Ispartakule’de başladı.  Ispartakule’nin imar planında 10,8 km uzunluğunda bisiklet yolu aksı planladı.

Uygulama İstanbul’da bir ilk

Ispartakule’nin planında bırakılan bisiklet yolu uygulaması İstanbul’da bir ilk oldu.  10,8 km uzunluğundaki bisiklet yolunun 4,3 km dere kenarında, 5,1 km vadi tabanlarında ve park alanlarında, 1,4 km ise taşıt yoluna paralel olarak tasarlandı.  Planda ayrıca bisiklet durakları, bisiklet park alanları ve bakım onarım alanları da unutulmadı. 

Konuyla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar,  devlet olarak sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlamak, sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi gerçekleştirmenin ana hedefleri olduğunu söyledi. Bayraktar, özel proje ve rezerv yapı alanlarında daha yaşanabilir alanlar oluşturmak amacıyla, “Bisikletli ulaşımı imar planlarına işlemeyi hedefliyoruz. 41.820 hektar büyüklüğündeki rezerv yapı alanın tamamında, bütüncül bir ulaşım sistemi olacak. Ispartakule bunun ilk örneği oldu” dedi.