Bakan Çelik'ten iş güvenliği ayarı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yüksek kâr hedeflerken güvenlik sorumluluklarını yerine getirmeyen girişimleri eleştirdi

Bakan Çelik'ten iş güvenliği ayarı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yüksek kâr kaygısıyla güvenlik önlemlerini hiçe sayan girişimleri eleştirdi. Çelik, "Sen kömürü 1 buçuk milyon ton üretecekken 3 milyon çıkarırsan, hesabını vereceksin. Asansörü yükseltirken 50 liralık durdurucuyu takamıyorsan, bu inşaatı yapma daha iyi" dedi.

Sendika konferansında konuştu
İNTES ve YOl-İŞ Sendikası tarafından ortaklaşa düzenlenen 'Çalışma Hayatında Son Gelişmeler' konulu toplantıda konuşan Çelik, sosyal güvenlik reformlarında yapılan iyileştirmelerin üzerine sünger çeken Soma ve asansör faciaları sorumlularını eleştirdi. Çelik, "Bu facialar karşısında dilimiz tutuldu; söyleyecek bir şey kalmadı. Bu kadar başarılara, önemli gelişmelere sahne olan Türkiye'ye yakışmayan görüntüler olduğunu bir kez daha belirtmek istiyorum. Büyüyelim, ama önlemlerle büyüyelim. Tedbiri almadan takdire havale etmek kolaylığına kaçma lüksümüz yok. Hiçbir maddi kazanç insan hayatından daha değerli değildir" şeklinde konuştu.

Soma Faciası

Bu kazaları yaşayan ülke kalkınmış olamaz
Soma ve Torun Center kazası gibi olayların gazetelerde yer aldığı bir ülkenin, 'kalkınmış bir ülke' olarak nitelenemeyeceğini belirten Çelik, Çalışma Bakanlığı'nın güvenlik sorununa gece gündüz vakit ayırdığını, buna rağmen eleştirilerin odağı olmaktan kurtulamadağını belirtti. "Bu olaylar bizi kendimize getirmiyorsa bizi ne uyandıracak. Birçok kesimde sorumluluk var ama farkındalık yok" diyen Çelik, iş güvenliğine yapılan her kuruş yatırımın, işletmenin itibarını yükselteceğini söyledi.

Zonguldak'taki madenler ne olacak?
Zonguldak bölgesinde mühürlenen maden ocaklarının mühürlenmesine rağmen çalışmaya devam ettiği bilgileriyle ilgili olarak da açıklama yapan Bakan Çelik, mührü kırılmış ocaklara girenlerin hapisle cezalandırılacağını söyledi. Çelik, "İnşallah alacağımız tedbirlerle, maden ocakları mezar olmaktan, inşaatlar da işçiye mezar taşı olmaktan çıkacaktır" şeklinde konuştu.