Bakan Elvan'dan 3 kente havaalanı müjdesi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Yozgat, Rize ve Trakya'dan bir kente daha havalimanı yapılacağını söyledi

Bakan Elvan'dan 3 kente havaalanı müjdesi

Önümüzdeki dönemde havaalanı yatırımlarına ağırlık verileceğini belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 'Yozgat'ta, Rize'de ve Trakya'nın  bir ilinde daha havalimanı yapacağız.' dedi. 

Yeni demiryolu projeleri: İstanbul-Kapıkule 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ayrıca Halkalı-Kapıkule yüksek hızlı tren projesiyle ilgili de bilgi verdi. Elvan, gözlerin çevrildiği hattın ihalesine 2015 yılı sonunda çıkılacağını belirtti. 

Halkalı'dan Kapıkule'ye kadar olan ulaşımın hızlı trenle sağlanacağı proje toplamda üç etaptan oluşacak. İlk etapta; toprak işleri, tünel, köprüler ve viyadükler; alt ve üst geçitler ile hidrolik yapılar ve istasyonlar dahil demiryolu altyapısının inşası Balast ve ray döşemeleri, elektrifikasyon, sinyalizasyon ile haberleşme dahil demiryolu üst yapısının inşası, İşletim hattı için TCDD'ye devri ile TCDD tarafından gerçekleştirilecek olan işletim aşaması dahil demiryolunun işletimi olacak.

250 kilometre hızla Bulgaristan hududuna varılacak
232 kilometre uzunluğunda olacak Halkalı Kapıkule hızlı tren hattı sayesinde Halkalı istasyonu ve Kapıkule (Bulgaristan hududu) arası seyahat süresi kısalmış olacak. Projede hızlı trenler saatte 250 kilometre hız yapabilecek.

Halkalı Kapıkule hızlı tren hattı güzergahı
981 milyon euroluk yatırım bedeline sahip hat, Halkalı'dan Kabakça, Çerkezköy, Büyükkarıştıran'a gelecek. Büyükkarıştıran'dan Lüleburgaz, Babaeski, Havsa güzergahından Tayakadın köyüne gelerek Kapıkule'ye varacak.