Bakan Elvan'dan 'havalimanı' itirafı

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, 3. Havalimanı sahası hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Elvan: 'Saha gerçekten bir bataklık.' dedi

Bakan Elvan'dan 'havalimanı' itirafı

3. Havalimanı sahası hakkında açıklamalarda bulunan Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, toprak dokusunun 'bataklık' olduğunu söyledi. Elvan, 3. Havalimanı inşaatını denetiminin ardından yaptığı açıklamada, buna rağmen, dünyada bataklık zemine havalimanı inşaat örneklerinin bulunduğunu vurguladı.

Bataklık sahaya havalimanı yapılır
Bakan Elvan, 3. Havalimanı sahasını 'gerçekten bataklık bir saha' olarak niteleyerek, dünyanın en büyük havalimanının 'bataklık kurutularak' inşa edildiğini belirtti. Elvan: 'Yıllardır kömür ocakları işletmecileri tarafından kullanılmış. Biz buraya havalimanı yapmakla bu bölgeyi ıslah ediyoruz. Tüm milletimizin vatandaşlarımızın gurur duyacağı havalimanı olacaktır. Dğişik kesimler havalimaına ilişkin eleştiriler yapıyor. 3. havalimanı dünyanın merkezi olacak. Vatandaşlarımız gurur duyacak.' şeklinde konuştu.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan

Devlet zarar etmez
İnşaatı üstlenen konsorsiyumun düşük kotta çalışma yaptığı ve bunda devletin herhangi bir zararının söz konusu olmadığını vurgulayan Elvan: ' Eğer belirlenen yatırım tutarının altında bir yatırım yapıldıysa aradaki fark devlete iade edilecek" dedi

3. Havalimanı ihalesi 'şeffaf' biçimde yapıldı
Proje ihalesinin açık biçimde yapıldığını ve yap-işlet-devret kapsamında kamunun kasasına girecek paranın 22 milyar 152 milyon Euro tutarında bulunduğunu belirten Elvan, ihaleyi kazanan konsorsiyumun da 10 milyar 247 milyon Euro'luk bir yatırım yapacağını hatırlattı.