Bakan Elvan'dan Marmaray açıklaması

KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu'nda konuşan Bakan Elvan, Marmaray'ın Halkalı'ya uzatılma projesinin askıya alındığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığını açıkladı

Bakan Elvan'dan Marmaray açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 2. Konya Ovası Projesi Bölgesel Kalkınma Sempozyumu'nda konuştu. Elvan, sempozyumda yaptığı açıklamada, Marmaray'ı Halkalı'ya kadar uzatma projesinin askıya alındığı iddialarını yalanladı.

Marmaray haberleri asılsız
Gazetecilerin, Marmaray'ın Halkalı'ya kadar uzatılması projesinin askıya alındığına ilişkin sorularını yanıtlayan Elvan: 'Bugün bir haber vardı; hat askıya alındı şeklinde. Özellikle Pendik, Halkalı arasındaki hat askıya alında haberleri doğru değildir. Orada yüklenici firma çalışmalarını biraz ağırlaştırmıştı bu konuda bakanlığımız gerekli uyarıları yaptı. Çalışmalarımız devam ediyor. Herhangi bir sebeple bu projemizin askıya alınması söz konusu olamaz. Sözleşmemiz 2015 yılı Haziran ayına kadar devam ediyor. Herhangi bir aksaklıkta da gerekli tedbirleri almaktan sakınmayacağız. Yüklenici firma verilen tarihe kadar gerçekleştirmeleri güç görünüyor. Sözleşme yükümlülüklerine göre bizde gereken neyse onu yapacağız. Bu sürecin hızlanması için gereken çabayı göstereceğiz.' şeklinde konuştu.

Demiryolları özel sektöre açılacak
Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, Devlet Demiryollarının özelleştirilmesi sürecine ilişkin çalışmalara başlandığını belirterek 2015 yılı içerisinde özelleştirmenin başlayabileceğini açıkladı. Önceki gün İstanbul Sanayi Odası'nın Meclis Toplantısı'nda konuşan Elvan, Demiryollarının yıllarca unutulan bir sektör olduğunu hatırlatarak:

'Şimdi hâlâ demiryolu sektörü serbestleşemedi, siz yasal olarak bu düzenlemeyi yaptınız ama hâlâ uygulamaya geçemediniz' şeklinde belki eleştiride bulunacaksınız. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 2015 yılında inşallah demiryolu sektörümüzü de serbestleştireceğiz. Artık özel kesime açacağız.' dedi.

2023'te 37 bin km'ye ulaşılacak
15 bin kilometre bölünmüş yol yapılacak açıklamaları yapıldığında kimsenin buna inanmadığını belirten Elvan: 'Ama bugün biz 12 yıllık süre içinde 17 bin 500 kilometre bölünmüş yol yaptık. Bununla yetinmeyeceğiz. 24 bin kilometreye yaklaşan bölünmüş yolumuzu inşallah 2023 yılında 37 bin kilometreye ulaştıracağız." şeklinde konuştu.