Bakan Güllüce: Bina yüksekliği medeniyet ölçüsü değildir

GYODER ve Kayseri Büyükşehir Başkanlığı’nın birlikte düzenlediği 6. Gelişen Kentler Zirvesi'ne katılan Bakan İdris Güllüce, bina yüksekliğinin medeniyet ölçüsü olmadığını söyledi

Bakan Güllüce: Bina yüksekliği medeniyet ölçüsü değildir

6. Gelişen Kentler Zirvesi’ne katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, konuşmasında yüksek binaların sayısındaki artışa, bina inşa ederken deprem gerçeğini unutmamak gerektiğine,  yeni kentsel dönüşüm yasası ve STK’lara değindi.

“Şehirler mühendislik ve ekonomist gözüyle bakılarak yönetilmemelidir. İnsani unsurların daha fazla ön planda olması gerekli” diyen Bakan Güllüce,  “Bina yüksekliğinin medeniyet ölçüsü olarak kabul ediyorsak, telafisi mümkün olmayan birçok şeyi bitirmiş oluruz. Bu nedenle önce insanı ele almalıyız. Biz yöneticilerin, şehircilik uzmanlarının, mühendislik yanında o şehirde yaşayan insani özellikleri tanımamız gerekli" dedi.

"Depremi aklımızdan hiç çıkarmamalıyız"
Bakan Güllüce, "Bizim enerjimiz eksik ve deprem kuşağındayız. Depremi kafamızdan hiç çıkarmadan düşünüp, şehirlerimize de bu gözle bakmamız gerekiyor. Biz depremin her an geliyorum demesi ve ekonomisi gelişen Türkiye'de deprem olmasa da yıkılacak binaların olduğu şehirler yakışmıyor" şeklinde konuştu. 

Kentsel dönüşüme yeni yasa geliyor
Kentsel dönüşümün yasası çıktı ve hükümet hamleye başladı diyen Çevre ve
Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "İki yıldan fazladır bununla uğraşıyoruz. Kentsel dönüşüm çok genç bir uygulama. Burada deneme yanılma ile bazı aksaklıklarımız da oluyor. Ancak Kasım ayından önce yeni bir yasa hazırlayacağız. Belediyelerimizin de karşılaştığı bazı problemler var.
Kentsel dönüşümün partisi olmaz. Hangi parti olursa olsun belediye başkanları bizimle muhatap olsun. Biz bakanlık olarak elimizden gelen tüm hizmetleri vermeye hazırız. Birlikte yol haritasını belirleyelim. Böylelikle Türkiye bir önce riskten kurtulsun. Ben bakan olduktan sonra 100'ün üzerinde sivil toplumla oturduk konuştuk. Biz, bu kadar farklı ekonomileri içeren bir Türkiye'nin olmaması için çalışıyoruz. Dengeyi belirlemek için uğraşıyoruz" şeklinde konuştu.

“30 bin STK’yla çalışıyoruz”
Bakan Güllüce, bu zirve gibi birçok organizasyona ihtiyaç olduğunu belirterek, "STK'lar çok önemli. Bizi ilgilendiren STK'lar bakanlığımızla bağlantılı. 30 bin bağlantılı STK var. Bu çok büyük bir rakam. Bire bir ilintisi olanın rakamı da 6 binin üzerinde" dedi.

"Belediye hizmet unsurudur. Biz de şehirlerin ruhunu korumakla görevliyiz" diyerek sözlerine devam eden Güllüce, "Ömür ve imar aynı kökenden gelmekte. Keşke Kayseri gibi şehir sayısının 10'a çıkarsak, 20'ye çıkarsak. Buraya müteşebbisler imalathanesi denebilir. Ben okuyan gençlere Kayseri ve Gaziantep'e gidin 3 ay kalıp eğitiminizi tamamlayın diyorum" şeklinde konuştu.

İdris Güllüce, "Türkiye'nin gelişmesi için girişimcilere ihtiyacı var. Ekonomisi iyi olan mı, nüfusu fazla olan mı, bina sayısı fazla olan mı, gelişmiş şehir oluyor. Yoksa irileşen şehirler mi gelişmiş olmakta. Yoksa gayrimenkul fiyatları yüksek olan mı daha gelişmiş oluyor. Şehirler medeniyetin ocağı ve kucağıdır" ifadelerini kullandı.