Bakan Güllüce: Çevreyi korumak tarihimizde var

Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu toplantısına katılan Bakan Güllüce, inşaat malzemeleri üretiminde Türkiye'nin önemli bir yerde olduğunu vurguladı

Bakan Güllüce: Çevreyi korumak tarihimizde var

Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu toplantısına katılan Bakan Güllüce, toplantıda inşaat malzemeleri üretiminde Türkiye'nin önemli bir yerde olduğunu vurguladı. Üretim kalitesinde bazı sorunlar olduğunu dile getiren Bakan Güllüce, dünyada kaliteli üretim yapanların öne çıktığını kaydetti.

Bakan İdris Güllüce, Türkiye'nin kalkınırken bütün evrensel ve insani değerlere bağlı kaldığını belirtti. Çevresel etkilerin telafi edilmesinin konu olduğu birçok toplantıya katıldığını anımsatan Bakan Güllüce, Avrupalıların teknolojik gelişmeleri esnasında çevreye daha büyük zararlar verdiğini ifade etti.

Bakan Güllüce, bakanlık olarak işlerinin zor olduğunu belirterek, "Çevreyi korumak hem kültürümüzde hem de tarihimizde var. Canlı ve cansız varlıkların üzerimizde hakkı vardır. Çevreye bu gözden de bakmalı. Gelişmiş ülkeler insanı bir kenara koyarak baktılar. Kendilerinin narsist duyguları için Müslümanlara terörist diyen bir dünyaya doğru gidiliyor" diye konuştu.

Meslek lisesi, memleket meselesi
Çimento Meslek Lisesi'nin kurulmasından dolayı mutlu olduğunu hatırlatan Bakan Güllüce, kendisinin de meslek lisesi kökenli olduğunu vurguladı. Bakan İdris Güllüce, konuşmasına şöyle devam etti: Meslek lisesi memleket meselesi. İş adamları çalışan bulamıyor. Meslek lisesinin çoğaltılması lazım. Bu liseden bir tane daha yaparsanız iyi olur. Yapacaksanız Yozgat'tan ne kadar doğuya giderseniz o kadar iyi olur. O bölgelerin kalkınması için paradigma var. Bu topraklara giren Selçuklular vakıf kurdular. On binlerce vakfı olan bir ülkenin evlatlarıyız."

Türkiye, dünyada söz sahibi oldu
Bakan Güllüce, Türkiye'nin yurt dışında da söz sahibi hale geldiğini, gelişmiş ülkelerle arasındaki farkı kapatması için koşması gerektiğini anlattı. Kentsel dönüşümün yanında kırsal dönüşümü de düşündüklerini belirten Bakan Güllüce, bu alanda hukuksal ve maddi şartların araştırıldığını aktardı. Bakan İdris Güllüce, konuşmasında atık yönetimi, çevre yatırımları, iklim değişikliği gibi konularda yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Konuşmaların ardından Bakan Güllüce, davetlilerin sorularını yanıtladı.