Bakan Güllüce'den Bozcaada açıklaması

Katıldığı bir televizyon programında Bozcaada ile ilgili bir açıklama yapan Bakan İdris Güllüce: 'Planı onlar yapacak biz yapacağımızı yaptık.' dedi.

Bakan Güllüce'den Bozcaada açıklaması

Katıldığı bir televizyon programında Bozcaada ile ilgili bir açıklama yapan Bakan İdris Güllüce: 'Planı onlar yapacak biz yapacağımızı yaptık.' dedi.

Bozcada'da iletişim sorunu var
Bozcaada’daki yapılaşma ile ilgili bir iletişim sıkıntısının olduğunu söyleyen Bakan Güllüce, 'Sn. Başkan ve heyetinin geleceğini bende basından takip ettim. Ben tekrarlayayım Sn. Başkan ve heyeti Çanakkale’den buraya kadar niye zahmet ediyorlar ki. Hiç yapılaşma olmayacak şekilde mevcut hali koruyan bir plan önersinler, biz onu revize ederiz.' İfadelerini kullandı.

Bozcaada'da referanduma gidilecek

Bakan Güllüce'nin açıklaması
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce: 'Aslında konu şu: Sn. Cumhuriyet Halk Partili Milletvekilleri ile Belediye Başkanımız biz bu 1/100 binlik planı kabullenmiyoruz. Burada yapılaşma oluyor, burası betonlaşmaya açılıyor, burada paralar kazanılacak, burada insanlar bir şeyler kazanacak. Biz bunu istemiyoruz diye bir basın açıklaması yaptılar hep birlikte. Ben bunun üzerine bir cevap verdim dedim ki hayır, siz nasıl istiyorsanız öyle olsun. Yapılaşma olmasın istiyorsunuz demi, tamam güzel. Öyle bir taslak yap öyle bir plan yap, istiyorsan bana göre referanduma da sun ve vatandaşa da ben böyle istiyorum sn. Cumhuriyet Halk Partili Milletvekillerimiz böyle istiyor. Böyle bir plan yaptık ve burada artık yapılaştırma yapmayacağız. Çünkü biz buranın betonlaşmasını istemiyoruz. Bu şekilde biz çevre ve şehircilik bakanlığına gönderiyoruz. Evet diyor musunuz diye bir sunarsa faydası olur ve bunun kendisi için faydası olur.' şeklinde konuştu.

Referandum halkın ne istediğini ortaya koyacak
Referandumu niçin önerdiğini anlatan Bakan Güllüce, 'Vatandaş bilsin, başkanın istediğinin ne olduğunu bilsin. Yani başkan revize olarak bizden ne istediğini vatandaşın bilmesi bakımından ben referandumu söyledim. Başkan seçilmiş bir insan referanduma gitmekten çekinmemesi gerekir diye düşünüyorum. Yani bu referandumdan kaçınmamalıdır diye düşünüyorum.' ifadelerini kullandı.

Yeşil Bina yönetmeliği geliyor
Yeşil binalarla ilgili bir yönetmelik hazırladıklarını ve bugün imzaladığını söyleyen Bakan İdris Güllüce, “Bu imzaladığım yönetmelik Bakanlar kurulunda da imzalandıktan sonra hayat bulacak. Bir kere biz yeşil binaları belgelendirmeyle ilgili bir başlangıç yapıyoruz” dedi.

Bakan Güllüce konuşmalarına şöyle devam etti:

'Benim binam yeşil binadır bunu belgelendirin diyen vatandaşın binaları belgelendirilecek. Burada yeşil binanın ne olması lazım geldiğinin tarifi olacak. Yeşil bina nedir nasıl olması lazım tarif ediyoruz. Bunun daha üstüne çıkabilirsiniz ama altında olmamalı diye tarif ediyoruz. Artı belgelendirme kurumları oluşacak. Biz bu yönetmeliği çıkarttıktan sonra bizim lisans verdiğimiz bazı kurumlar evet burası yeşil binadır diye belge verecekler. Türkiye’deki kendi firmalarımız, kendi yerli firmalarımız yeşil binalarımızın belgelendirilmesini yerli mühürle yapacaklar. Bu bir kere beni çok mutlu eden bir durumdur. Çünkü o belgelendirmeyle ilgili şuana kadar bir sıkıntımız vardı.'