Bakan Güllüce’den emlakçılık yasasına destek

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu tarafından hazırlanan ve başbakana sunulan emlakçılık yasasına Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’den destek sözü geldi

Bakan Güllüce’den emlakçılık yasasına destek

05 Şubat 2014 / emlakwebtv
Gaziantep Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Mehmet Aytaç, Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’yi makamında ziyaret etti. Bakan Güllüce’ye ziyarette yeni meslek yasası hakkında bilgiler verdiklerini ifade eden Gaziantep Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Mehmet Aytaç, bakandan destek söz aldıklarını belirtti.

Aytaç: ‘’Başbakan dosyamızı inceliyor”
Aytaç, sektörde yeni bir vizyon oluşması açısından meslek yasasına ihtiyaç olduğunu, bu konuda hazırlanan taslak çalışmasını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunduklarını belirterek, ‘’ Başbakan dosyamızı inceliyor. Bu arada bakanlarımızla ve diğer tüm yetkililerimizle görüşmelerimiz sürdürüyor ve önerilerini alıyoruz. Meslek yasası taslak metnini oluştururken, birçok oda ve derneklerin mutabakatı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün de görüşleri alındı. Eksiksiz bir çalışma yapıldı. Şuan sadece sayın başbakanımızın oluru bekleniyor’’ dedi.

“Emlak sektörü seçkin meslekler arasındaki yerini yükseltecek”
Hazırlanan meslek yasasına ilişkin taslak metnini uygulamaya başlamasından itibaren sektörün yeni bir vizyon kazanacağına da dikkat çeken Aytaç, ‘’Gayrimenkul sektöründeki olası ekonomik kayıp ve kaçakların önlenmesi, emlak müşavirlerinin hak ettiği kariyer ve unvanı kazanması, hizmet kalitesinin yükseltilmesi, vatandaşların ve meslek mensupların dünyadaki örneklerine bakıldığında benzer hizmetleri en üst noktada alması açısından önemli değişimler yaşanacak. Bu sayede sektörde kalite artacak, emlak sektörünün yıldızı parlayacak ve emlak müşavirliği seçkin meslekler arasındaki yerini yükseltecek’’ diye konuştu.

Hazırlanan yasa ne getiriyor?

Emlak Müşaviri Yeminli ve Üniversiteli olacak
Sektöre yeni girecek olanlara 1 yıllık eğitim ve staj zorunluluğu getirilecek.
Emlak Müşavirliği lisans sınavını kazanmış olmalı ve her ofiste lisanslı bir emlak müşaviri bulunacak
İlgili Meslek Odalarının vermiş olduğu kurs belgesine sahip olmak
Mevcut Emlakçılar ilgili odalara kayıtlı (emlak Meslek Odaları ve Ticaret Odaları) ve mesleki kurs sertifikaları varsa müktesep haklardan yararlanacak. (Öğrenim ve Staj şartı aranmayacakl)
Sözleşme kullanılması zorunlu hale gelecek.
Emlak Müşaviri Mesleki sorumluluk sigortası yaptıracak ve teminat verecek.
Emlak Müşavirleri Birliği kurulacak, Birliğin İnternet sayfasında tüm Emlak Müşavirlerinin kayıtlı ve sicili bulunacak vatandaşa açık olacak.
Meslek haklarını kullanma ehliyetine sahip olmak ve ceza veya disiplin soruşturması sonucunda meslekten çıkartılmamış olacak.
Sektördeki en büyük sıkıntı olan ayakçılar ve kaçaklar ayıklanarak ciddi yatırımlar ve cezalar getirilecek.