Bakan Güllüce'den TMMOB açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce TMMOB ve odaların denetimi tartışmalarıyla ilgili olarak: 'Muhatap ben değilim, kanunlar.' dedi

Bakan Güllüce'den TMMOB açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce TMMOB ve odaların denetlenmesi ile ilgili tartışmalarlar ilgili olarak: 'Muhatap ben değilim, kanunlar.' dedi

Güllüce: 'Tek yetkili Parlamento'
TMMOB üyelerinden "Niye bizi denetliyorsunuz" şeklinde eleştiriler geldiğini belirten Bakan Güllüce, "Bunu parlamentoya söyleyecek. Muhatabı ben değilim, muhatabı kanunlar. Kanunlar 'böyle yap' diyor ben de yapıyorum. Kendi kafamdan oturup da ne yapsam diye düşünmüş değilim. Kanunları da ben yazmadım, ben çıkarmadım. Parlamento, yüce Meclis çıkardı. Yüce Meclis'in 1983'te çıkarttığı bir kanunu bana mal etmenin bir manası yok. Bu kanunlar nereden gelmiş, ne zaman olmuş, ben niye bunu uyguluyorum baksınlar" değerlendirmesinde bulundu.

Kanunlar ne diyorsa uyguladık
Bakan İdris Güllüce, ilgili kanunun 1983 yılında çıktığını anımsatarak, kanunların dediğini uyguladıklarını, aksi bir şey yapmadıklarını dile getirdi. "Kanunların dediğini yapmayalım ve denetlemeyelim mi" diye soran Bakan Güllüce, ilgili kanunun denetlemeyi öngördüğünü bildirdi.

"Sayıştay da bizi denetliyor
Bakan Güllüce, cumhurbaşkanlarının bile denetlendiği bir dünyada yaşandığını vurgulayarak, "Hiç kimse sorumsuz değil. Sınırsız sorumsuzluk, yok öyle bir şey. Cumhurbaşkanlığından tutun en alt kademedeki yöneticiye kadar herkesin bir denetleyeni vardır. Mühendis ve mimar odaları da denetlenebilir, denetlenmelidir de. Niçin denetlenmeyecek? Biz de denetleniyoruz. Sayıştay da geliyor bizi denetliyor. Biz hiç gocunmuyoruz. Dolayısıyla bu denetlenmeden de rahatsız olmanın anlamı yok. Yasa bunu zaten emrediyor. Kendi kafamızdan ihdas etmiş değiliz" ifadelerini kullandı.

"Sormayız, dert edinmeyiz"
TMMOB üyelerinin yurtdışına çıkışlarına da değinen Bakan İdris Güllüce:

"Hem anayasal bir kuruluşuz, mühendislerin bize mutlaka üye olması gerekiyor diyeceksiniz, hem 'bir nevi kamu kuruluşuyuz' diyeceksiniz, hem de 'sivil toplum kuruluşuyuz' diyeceksiniz. Peki sivil toplum kuruluşuysanız o zaman herhangi bir kimsenin size üye olma zorunluluğu olmaz. Ama 'anayasal bir kurum' diyorsanız, anayasal bir kuruluşun da denetlenmesi, yurtdışına çıkarken Dışişleri Bakanlığının, bizim bakanlığımızın bilgisi dahilinde olması gerekir. Kendi başına gideceksen günde 3 kere git, 5 kere gel. Kimse bunu sormaz. Mühendis olarak, mimar olarak, turist olarak gideceksen git. Hatta günde bir kaç kere gir çık. Sormayız, dert edinmeyiz. Ama kurum adına gidiyorsan, Türkiye adına gidiyorsan, Dışişleri Bakanlığının bilgisi dahilinde olması lazım. Yasa bunu böyle söylüyor. Bakanlığımızın da bilgisi dahilinde olması lazım. Kurum adına 'canım istediğim gün giderim, istediğimi yaparım', böyle bir şey yok."

Bakan Güllüce, denetlenebilen yönetime demokrasi dendiğine dikkati çekerek, bunların da demokrasi adına yapılması gerektiğini kaydetti. "İstedikleri denetlenmemek mi" sorusunu yönelten Bakan Güllüce, bunu anlamlandıramadığını sözlerine ekledi.