Bakan Güllüce'den Validebağ açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce Validebağ ve Fikirtepe kentsel dönüşüm süreci hakkında önemli açıklamalarda bulundu

Bakan Güllüce'den Validebağ açıklaması

Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu arasındaki çevre eğitim protokolü imza töreninin ardından açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Validebağ ve Fikirtepe gibi güncel konularda önemli açıklamalarda bulundu.

Anlamakta güçlük çekiyorum
Validebağ Korusu ile ilgili soruya 'Onu anlamakta zorlanıyorum, orada her şey yasal. Çevre açısından düşünüyorlarsa, çevre açısından bir sorun teşkil etmiyor. Yanlış, manipülasyon yapıldığı kanaatindeyim' karşılığını veren Güllüce durumun imar ve çevre açısından yasal olduğunu vurguladı. Bakan Güllüce, 'Niye yapılıyor, diye soruluyorsa, o zaman birileri de 'Niye yapılmasın' diye sorar. Bu tartışma da hoş bir tartışma değildir. Çünkü insanların sağlık ocağına, belediye binasına, hükümet binasına gitmesi, sinemaya gitmesi nasıl sosyal bir ihtiyaçsa ibadethane de bir ihtiyaç. Dolayısıyla o bölgede de bir ihtiyaç olduğu tespit edilmiş ve belediye başkanı da buna öncülük etmiş. Buna muhalefet etmenin de bir manası yok.' şeklinde konuştu.

İdris Güllüce'den Validebağ açıklaması

Parsel numarası ve mahkeme kararı
'Validebağ Korusu'ndaki parsel numarasıyla ilgili mahkeme kararının' sorulması üzerine Bakan Güllüce, 'O parsel numarası, beyin karışıklığı oluşturma çabasından başka hiçbir şey değil. Orada iki grup var, bir grup cami hiç olmasın istiyor, bir grup da 'Burası yeşil, ağaçlar katledilecek' diye yanlış yönlendirildiği için orada' dedi.

İnsanlar sosyal ihtiyaçlarını karşılamalı
İnsanların sosyal ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğine işaret eden Bakan İdris Güllüce, şunları kaydetti:

"Belediye Başkanımız, oradaki binlerce insanın talebini yerine getiriyor. Orada akıl karıştırmak için onlar konuşuluyor. Yasa her şeyin üzerindedir, yasaya göre olmuyorsa tamamdır. Ama Türkiye'deki herkes 'Mevzuata uygun, niye engel olmaya çalışıyorsunuz' diye soruyor. Bu soruya cevap vermesi lazım oradaki arkadaşlarımızın. Bir kısmı çok samimi çevreci, bir kısmı da o çevreci olan arkadaşları maniple eden arkadaşlar."

Bundan böyle Fikirtepe'nin dışındayız
Fikirtepe'deki kentsel dönüşüm ile ilgili soruyu yanıtlayan Bakan Güllüce, orada kendilerini direkt ilgilendiren bir konunun kalmadığını vurguladı. Bundan sonraki kısmının arsa sahipleri ile müteahhit arasında olduğunu dile getiren Bakan Güllüce, 'Biz mevzuatı hazırladık, üzerimize düşeni yaptık.' diye konuştu.

Bakan Güllüce'den Fikirtepe açıklaması

Bakan İdris Güllüce, ancak arsa sahibinin hakkından fazlasını isteyip diğer vatandaşları mağdur etmesi ya da müteahhidin vatandaşı ezmesi gibi durumlarda adaleti sağlamak için yasalar çerçevesinde devreye girebileceklerini kaydetti.

Kentsel dönüşümün "genç bir uygulama" olduğunu anlatan Bakan Güllüce, " Bu nedenle müteahhit, bina ve mal sahibi arasında uzlaşmanın uzamasıdır bu. Ancak hızlanacaktır, hızlanmaya başladı da zaten" dedi.

"AVM ve konut projeleri için ÇED sürecinin kolaylaştırılacağı" haberlerinin sorulması üzerine de Bakan Güllüce, "Kolaylaştırılacak değil, AB standartlarına uyuyoruz" diye konuştu. ÇED raporuyla aylarca, yıllarca uğraşılmasını istemediklerini belirten Bakan Güllüce, ayrıca AB direktifleriyle Türkiye'nin çevre yönetmeliklerinin birebir örtüşmesi gerektiğini bildirdi. Bakan İdris Güllüce, düzenlemenin de böyle anlaşılmasını isted