Bakan Güllüce "heyelana" neden olan yola şükretti

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Zonguldak-Devrek'te meydana gelen heyelan sonrasında bölgeyi ziyaret etti. Yol inşaatının "olası bir felaketi" erkenden haber verdiğini söyleyen Güllüce, heyelanlı araziye konut yapımına da tepki gösterdi.

Bakan Güllüce

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce Zonguldak'ın Devrek ilçesinde heyelanlı araziye konut yapılmasına tepki gösterdi. İlçedeki incelemeleri sırasında Maden Tetkik Arama'nın henüz 1950'lerde kırmızı çizgi çektiği ve çok tehlikeli ilan ettiği arazi üzerine ev inşasının intihar anlamına geldiğini beilrterek:

"Burada bina olamaz. Bırakın binayı ağaç bile dikilemez. Sen gelmişsin bina yapmışsın. Bunu bir teftiş incelesin, bakalım nasıl olacak? Yol inşaatının avantajı da şu oldu: "Bir gece ansızın gelirdi; yol inşaatı erkenden haber verdi" ifadesini kullandı.

5 gün önce heyelan meydana gelmişti
Devret İlçesi Karşıyaka Mahallesinde 5 gün önce meydana gelen ve Devrek-Ereğli Karayolu inşaat çalışmalarının tetiklediği düşünülen dev heyelanın ardından dün bölgede incelemelerde bulunan Bakan Güllüce, heyelanlı arazi üzerine bina yapımına tepki gösterdi. 35 bina üzerinde yer alan 66 konutun hasar gördüğü ve 124 vatandaşın evsiz kaldığı olay sonrasında yamaç boyunca  derin yarıkların oluştuğu gözlendi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla bölgeye giden Güllüce'nin temasları sırasında Zonguldak Valisi Ali Kaban ve AFAD Genel Başkanı Dr. Fuat Oktay ve Karayolları yetkilileri de hazır bulundu.