Bakan Güllüce 'iklim zirvesi'nde konuştu

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Peru’da gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde temaslarını sürdürüyor.

Bakan Güllüce 'iklim zirvesi'nde konuştu

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Lima'da düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 20. Taraflar Konferansı Üst Düzey Oturumu'nda konuştu.

Gelişmiş Ülkelere Çok Önemli Mesajlar
Bakan Güllüce, iklim değişikliğinin geri döndürülemez sonuçlarının önüne geçilebilmesi için, küresel düzeyde acil önlemlerin alınması ve işbirliğinin yapılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin, Lima ve Paris Konferanslarına büyük önem verdiğini ve müzakere sürecinin başarıyla sonuçlanması için elinden gelen katkıyı yapmaya daima hazır olduğunu belirten Bakan İdris Güllüce, 'Anlaşmanın şeffaf, kapsayıcı, adil ve eşitlikçi olmasının yanı sıra, günümüzdeki ve gelecekteki sosyo-ekonomik gerçekleri de mutlaka göz önünde bulundurmalıdır.' dedi

Yeni anlaşmanın, bütün ülkelerin kendi iç dinamikleri ile kabul edebileceği hukuki statüye sahip olması gerektiğinin altını çizen Bakan Güllüce, 'Ayrıca sözleşmenin temel ilkeleri göz önünde tutularak, bütün taraflara gerekli esneklikler sağlanmalıdır. Bu esneklikler, her ülkenin sosyo-ekonomik göstergelerine, gelişmişlik düzeylerine, imkan ve kabiliyetlerine, tarihi sorumluluklarına göre ve kendisinin belirleyeceği hedeflere dayalı olmalıdır.' şeklinde konuştu. Türkiye'nin, çevre duyarlılığını tarihinin her döneminde en güzel biçimde gösterdiğini söyleyen Bakan Güllüce, 'Ülkemiz, iklim değişikliği ile mücadele ve çevrenin korunması kapsamında yoğun çalışmalar yürütüyor.' dedi.

Enerji kullanımında yüzde 40 tasarruf hedefi
Türkiye'de son on yılda ortalama yüzde 5'lik bir büyüme yakalandığını da vurgulayan Güllüce:

'Türkiye son on yılda, ortalama yüzde 5'lik bir büyüme oranı yakalamıştır. Bununla birlikte aynı dönemde karbon yoğunluğumuzu yüzde 6 azaltarak iklim dostu bir büyüme süreci yaşadık. Türkiye genelinde atık yönetimi, iklim dostu teknoloji ve enerji kaynaklarının kullanımı, hava, su ve toprak kalitesinin iyileştirilmesi yönünde önemli gelişmeler kaydettik. Enerji alanında özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına hızlı bir geçiş sağlama noktasında çalışmalarımız devam etmektedir.' Ülke genelinde büyük bir kentsel dönüşüm faaliyetinin başlatıldığına dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce bu yenilenme sonucunda sadece binalarda enerji kullanımında yaklaşık yüzde 40 oranında tasarruf sağlanacağını kaydetti.' şeklinde konuştu.