Bakan Özhaseki'den Belediyelere dönüşüm eleştirisi

Belediyelerin kentsel dönüşüm politikalarını eleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki: "Yarısını müteahhide verip, yarısını vatandaşa dağıtmayı maharet sayıyorlar..." dedi.

Bakan Özhaseki'den Belediyelere dönüşüm eleştirisi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Belediyelerin kentsel dönüşüm stratejilerini eleştirdi. Türkiye'nin bir çok kentinde, çok sayıda Belediye Başkanı'nın kentsel dönüşümden "binaları yıkıp", yoğunluğu iki misli artırarak yeniden yapmak olarak algıladığını belirterek: "Bir çok belediye başkanı, bir yerdeki binaları yıkıp yenilemeyi, bunu yaparken de yoğunluğu iki misli artırmak suretiyle "yarısını müteahhide verip" yarısını da vatandaşa dağıtmayı maharet sayıyor..." dedi. 

Yeni çirkin binalar 100 yıl bir daha yıkılamayacak

Türkiye'ye belediyecilik anlayışının batıya kıyasla 200-300 yıl daha geç geldiğini, ancak Batı ülkelerindeki farkın sağlam binalara sahip olması olduğunu vurgulayan Bakan Mehmet Özhaseki: "Türkiye'deki uygulamaların garip olan tarafı, o yıkılan yerlerin zaten bir gün yıkılacak olmasına karşın, yerine yapılan çirkin yerlerin 50 yıl belki de 100 yıl boyunca bir daha yıkılamayacak olmasıdır..." ifadelerini kullandı. 

Kentleşme ve gecekondulaşma problemi

Bakan Özhaseki, 1920'li yılların son döneminden itibaren Türkiye'nin şehirleşmeye başladığını ve bu şehirleşme ile birlikte göç dalgasının geldiğini belirterek, bu göçe karşı hazırlıksız yakalanan kurumların sorunun büyümesine vesile olduğuna dikkat çekti. Büyükkentlerin etrafının gecekondularla dolmasına yol açan bu akının bugün çözümlenmeye çalışılan devasa sorunlar yumağı ortaya çıkardığına da da değinen Özhaseki, İstanbul'u bekleyen deprem tehdidine de dikkat çekti.

15 yıl içinde beklenen büyük deprem

Özhaseki: "İstanbul'u bekleyen büyük bir deprem var.  Bütün bilim adamları bunu söylüyor. Kuzey Anadolu hattı Erzincan, Niksar; Tosya, Bolu, Abant, Adapazarı ve Gölcük'te patlamıştı. Şimdi Marmara açıklarına uzanması bekleniyor. Hocalarımızın büyük çoğunluğu 15 sene içinde bir deprem olacağını söylediğine göre, şimdi bunu seyretmemiz mi gerekiyor? Tedbir alıyoruz, almayalım mı?" şeklinde konuştu. İStanbul için riskli bağımsız birim bina adedinin 600 bini bulduğunu da belirten Özhaseki:  "Bütün bu gerçekleri biliyorduk. Önlemlerimizi bu doğrultuda aldık. Sıkıntıları biliyoruz, Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza sunular yaptı. Kentsel dönüşümle ilgili tüm zorlukları onlara da anlattık. Onlardan da ne gerekiyorsa yapılması gerektiği yönünde bilgi aldık. " şeklinde konuştu. 

Kaynak oluşturmak için satışlar başladı

Kentsel dönüşümde bir kaynak oluşturmak için seferberlik ilanının takiben, İller Bankası'nın 21 iyerdeki sosyal tesisini satışa çıkardıkları bilgisini de veren Özhaseki: "Belediyelerimiz sıfır faizle bu gelirden pay verdiğimizde, bütün Belediyelerimize moral geleceğktir ve binlerce evin dönüşümünü yapacaklardır. Fedakarlığa biz başlıyoruz, İller Bankası'ndaki tüm karı bu fona aktarıyorum..." ifadelerini kullandı.