Bakan Özhaseki'den sel açıklaması: Sadece altyapı değil, iklim değişikliği

İstanbul'da arka arkaya yaşanan sel felaketlerini değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Sadece alt yapı eksikliğine bağlamak doğru değil" dedi.

Bakan Özhaseki'den sel açıklaması: Sadece altyapı değil, iklim değişikliği

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul'da ksa aralıklarla yaşanan sel felaketleri hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Özhaseki, yaşanan olaylarda iklim değişikliğine dikkat çekerek: "Yaşananların ardından yalnızca altyapı eksikliğine bakmak doğru değil..." şeklinde konuştu. 

İklim değişikliği faktörünü unutmayın

Bugün katıldığı bir özel televizyon kanalında soruları yanıtlayan Bakan Özhaseki, İstanbul'da yaşanan sel felaketlerinin ardından altyapı eksikliklerine bakmanın tek başına yeterli olmadığını ve iklim değişikliğinin dünyanın çok sayıda bölgesinde bu tip vakaların yaşanmasına vesile olduğunu söyledi. Özhaseki: "Küresel ısınma bir gerçek olarak karşımızda bulunuyor. Son bir yüzyıl içinde yerkürenin ısısı bir derece yükseldi. Paralel olarak denizlerdeki seviyenin 19 derece yükseldiğini görüyoruz. Havadaki karbon oranı iseyüzde 42 oranında artış kaydetti" dedi.

Aşırı büyüme ve kentleşme stratejilerinin etkisi

Tüm bu verilerin İstanbul'da yaşananlara benzer felaketlerin birincil sebebi olarak okunabileceğini, aşırı büyüme, kentleşme ve betonlaşma gibi faktörlerin de bunun ardından değerlendirilebileceğini söyleyen Özhaseki: " Eskiden yağan yağmurları emen topraklar genişti. Yollar ve kaldırımlar ise azınlıkta idi. Birden bire büyüyen devasa şehirlere baktığımızda bu gibi felaketlerle karşılaşmak kaçınılmaz. Bu aşamadan sonra benzer felaketlerin olabileceğini düşünerek alt yapıyı buna göre yapmak, yollara, kaldırımlara ağaç diplerine bir standart belirlemek gerekiyor." şeklinde konuştu. 

Depreme karşı en ciddi önlem kentsel dönüşüm

Kentsel dönüşüm yasa tasarısının önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşüleceğini sonrasında ise yasalaşacağını da belirten Özhaseki, olası bir deprem ihtimaline karşı alınabilecek en ciddi önlemin kentsel dönüşüm olduğuna da dikkat çekti. Bakan Özhaseki, konuyla ilgili olarak vatandaşlara önemli kolaylıklar sunacaklarını belirterek: 

"Vatandaş kendi binasını depreme karşı dayanıklılık ölçümüne tabi tutmalı. Çıkacak yasayla vatandaşa gerekli teşvikleri vereceğiz. İsterse binanın yapımı sırasında finans desteği sağlayıp, faiz almayacağız.  Vatandaş işe başladığında sıfır faize yakın destek alacak. Bu işin yapılması sırasında belediyelerde karşısına çıkan harç gibi bedelleri de kolaylaştıracağız. İmar sorunlarında da yardımcı olacağız" şeklinde konuştu. 

Mali gücü olmayan vatandaşlara destek

Belediyelerin kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında alan bazlı çalışmalara yönelmesi gerektiğini de söyleyen Özhaseki: "Vatandaşlarımızın mali gücü bulunmayabilir. En faydalı belediye başkanı, bölgesini bir an önce kontrol ettiren ve gerekli önlemleri alandır..." ifadelerini kullandı. Özhaseki, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin çalışmalarına başlar başlamaz çıkaracağı ilk yasalardan birinin de kentsel dönüşüm yasası olacağını sözlerine ekledi.