Bakan Taner Yıldız, TESAB’ın sempozyumunda konuştu

TESAB, Paneli ve “Elektrik Enerjisi Teknolojileri ve Enerji Verimliliği” kitabının tanıtımını Bakan Taner Yıldız’ın katılımıyla gerçekleştirdi

Bakan Taner Yıldız, TESAB’ın sempozyumunda konuştu

22 Ekim 2013 / emlakwebtv
Türkiye Enerji Sanayi Birliği (TESAB), enerji sektöründe eğitime katkı amacı ile sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Prof. Dr. Eralp Özil, Dr. Sedat Şişbot, Dr. Alper Özpınar ve Dr. Burak Olgun tarafından yazılan “Elektrik Enerjisi Teknolojileri ve Enerji Verimliliği” kitabının yazımına ve basımına destek oldu. Sektörde kaynak kitap olması hedeflenen ve üniversitelerin ilgili bölümlerinde öğrencilerin kullanımına sunulacak olan kitabın tanıtımı amacıyla 8 Ekim 2013 Salı günü düzenlenen sempozyumda ayrıca “Türkiye’nin Elektrik Enerjisi Sektörü Stratejisi” konulu bir de panel gerçekleştirildi.

TESAB’dan sosyal sorumluluk projeleri kapsamında bir kitap ve bir panel düzenlendi
Kitabın elektrik sektörüne rehberlik edebilecek bir literatür çalışması olduğunu söyleyen Taner Yıldız: “Kitapta sadece enerjinin teknik konularından bahsedilmemiş, aynı zamanda sosyal sorumluluk teorilerinin de ışında enerjinin bilinçli ve tasarruflu bir şekilde kullanımının da ana iskeleti oluşturulmuştur. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında yapılan bu projeksiyon çalışmaları bizler için son derece önemlidir” dedi.

Kitabın sanayiciler açısından da önem taşıdığına değinen Bakan Yıldız: “Sanayicilerimiz bu ülkemizin ana dinamiklerini, ana üretim merkezlerini oluşturuyor. Konya'dan başlatacağımız enerji verimliliği ve tasarrufu ile alakalı bir programımız var. Bunun için de her gittiğimiz yere bu kitaptan götürmek ve sanayicilerimizin de faydalanmasını sağlamak bizim temel görevlerimizden birisi olacaktır” dedi ve kitabın ortaya çıkmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Başkentte doğalgaz kotası arttı
Konuşmasında Ankara’daki doğalgaz kotasının iki katına çıkartıldığını belirten Taner Yıldız şunları söyledi: “Dün akşam itibariyle vatandaşımız 160 milyon TL civarında avans niteliğinde doğalgaz satın aldı Ankara'da. Bu aslında faizsiz bir kredidir şirkete. Şirketin böyle bir talebi yok ama vatandaşlarımız böyle bir teveccüh gösterdiler. Bakıyoruz daha fazla talep var. Şirketle de konuştum, bunları iki katına çıkartacaklar. Ekim ayı içinde 135 TL'lik alıyorlardı, şimdi yaklaşık 270 TL'lik alacaklar. Kasım ayında ve aralık ayında da böyle olacak. Yani 2013 yılı içerisindeki bütün alacak kotaları iki katına çıkartıyoruz.”

Yıldız: “Şu anda doğalgazı stok yapmaya ihtiyaç yok”
Taner Yıldız şöyle devam etti: “Normalde 1 ay içerisinde bir mesken içerisinde kullanılabilecek doğalgazın şu anda dört katı kadar bir alım imkanı vermiş oluyoruz. Şu anda doğalgazı stok yapmaya ihtiyaç yok. Doğalgazımız var. Mesken sahiplerinin kullanımına her an hazır. Bu, ödeme şekliyle alakalı bir düzenlemedir. Özel şirketin veya kamu hizmeti veren herhangi bir şirketin faizsiz kredilendirilmesi anlamına geliyor aslında bu. Bakacağız belki de 300-400 milyon TL'lik rakamlar oluşacak. O yüzden vatandaşımız belki bunu daha da tasarruflu olabilecek bir yerde kullanabilir, takdir kendilerinin.”