Bakan Tüfenkci'den Katar mesajı: Bu fırsatı değerlendirmeliyiz

Expo Turkey by Qatar'ın açılışında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, etkinliğin kalıcı ve sürdürülebilir iş birliği için fırsat olduğunu söyledi

Bakan Tüfenkci'den Katar mesajı: Bu fırsatı değerlendirmeliyiz

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci,17-19 Ocak tarihleri arasında Katar'ın başkenti Doha'da gerçekleştirilen Expo Turkey by Qatar'ın açılışında konuştu. Katar'a Türk şirketlerinin çıkarma yaptığını ve ülkede Türk malları ve şirketlerine yoğun bir ilgiyle karşılaştıklarını söyleyen Tüfenkci: ", "Bizler de Türkiye olarak bu fırsatları iyi değerlendirmeliyiz. Kalıcı ve sürdürülebilir iş birliğini artıracak projelere birlikte imza atmalıyız. Burada iş yapma şeklini iyi öğrenerek kalıcı olmamız gerekir." ifadelerini kullandı.

Türkiye için Katar fırsatı: Türk firmalara öncelik tanınacak

Bakan Tüfenkci, Türkiye'nin önündeki Katar fırsatını iyi değerlendirmesi gerektiğini ve kalıcı ve sürdürülebilir iş birliğini artıracak projelere birlikte imza atılması gerektiğini vurgulayarak: ". Burada iş yapma şeklini iyi öğrenerek kalıcı olmamız gerekir." şeklinde konuştu. Fuarların Türkiye'nin ihracatına önemli katkılar sunacağını ve Türk ürünlerine yönelik ilginin artışına vesile olacağını da söyleyen Tüfenkci: "Yetkililer bizlere Türk firmalarına öncelik tanınacağı yönünde söz verdi..." dedi. 

Zor günlerinde Katar'ın yanındaydık

Dünyanın ambargo uyguladığı dönemde Katar'ın yanında durduklarını ve bu tip dayanışma profilinin 2017 yılında önemli bir ticaret hacmi yarattığını da belirten Bakan Tüfenkci: "2017 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacmi, kesin olmamakla beraber 900 milyon dolara ulaştı. Bu rakamın daha da yukarılara çıkmasını ümit ediyoruz.." şeklinde konuştu. Bakan Tüfenkci'ye eşlik eden Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed bir Muhammed Al Sani de iki ülke arasındaki iş birliğinin her geçen gün daha iyiye gittiğini belirtti. Sani, bu işbirliğinin önümüzdeki süreçte daha da gelişeceğine dikkat çekerek: "Al Sani, "Katar'ın kapısı Türk şirketlerine her zaman açık. Türk yatırımcıları bekliyoruz. Sadece 1-2 alanda değil en az 6-7 sektörde ilerleyeceğiz. Ayrıca Türk şirketlerine ayrıcalık tanıyoruz ve bundan sonraki süreçte yeni ayrıcalıklar için değerlendirmeler yapıyoruz" ifadelerini kullandı. 

İki ülke arasındaki ihracat hacminde yıllık 5 milyar dolar hedefi

Katar Fuarının organizasyonunu üstlenen medyacity Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt da, fuarla birlikte iki ülke arasında önemli fırsatların oluştuğunu dile getirdi. Geçen yıl ilki gerçekleştirilen fuarın iki ülke tarafından da yoğun bir katılımla tekrarlandığını ve başta gayrimenkul ve nişaat olmak üzere farklı sektörlerden lider firmaların katılım gösterdiğini belirten Kurt: "2. Expo Turkey by Qatar fuarımızla, 7 ana sektörden öncü şirketlerin desteğiyle iki ülke arasındaki yıllık ihracat hacmini ilerleyen yıllarda 5 milyar dolara, yıllık doğrudan yatırımı da 3 milyar dolara yükseltmeyi hedefliyoruz..." şeklinde konuştu. Etkinliğin ana partneri MÜSİAD'ın Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Katar ile bugün daha güçlenen ilişkilerin ticari anlamda önemli bir boyuta ulaştığını belirterek: "Yarım asırlık mazisine rağmen bugün 100’den fazla ülkeye, yaklaşık 335 milyar dolar yatırım gerçekleştiren, kaynaklarını en iyi şekilde kullanmayı başaran ve eğitime en fazla yatırımı yapan ülkelerden biri olan Katar’dan söz ediyoruz. Bu müthiş bir başarı. Türkiye Katar arası ticari ilişkilere baktığımızda da yine memnun edici bir tabloyla karşılaşıyoruz..." dedi.