Bakan Yıldırım'dan otoyol ihaleleri hakkında önemli açıklama

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kuzey Marmara Otoyolu projesinin üstlenici firmalar tarafından 4 yıla yakın bir süre işletildikten sonra Karayolları Genel Müdürlüğü'ne devredileceğini açıkladı

Bakan Yıldırım'dan otoyol ihaleleri hakkında önemli açıklama

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yıllardır tamamlanamayan Kuzey Marmara Otoyolu Bağlantı Yolları İhalesi'nin sonuçlarını dün kamuoyu ile paylaştı. Projenin Asya kıtasında yer alan Kurtköy-Akyazı kesiminin Limak İnşaat-Cengiz İnşaat, Avrupa kıtasında yer alan Kınalı-Odayeri etabının ise Kolan İnşaat-Kalyon İnşaat-Hasen İnşaat Ortak Girişim Grubu tarafından kazanıldığını söyleyen Yıldırım, kısa bir işletme süresinin ardından projelerin Karayolları Genel Müdürlüğü'ne devredileceği bilgisini verdi.

4 yıldan sonra Karayolları'na geçecek
Bakan Binali Yıldırım, Kurtköy'den başlayan ve Akyazı'da sona eren toplam 169 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin, toplam yatırım tutarının 4.5 milyar TL olduğunu ve yatırım süresinin de 3 yıl olarak belirlendiğini hatırlatarak, Limak-Cengiz ortak girişiminin verdiği sürenin 6 yıl 9 ay 12 gün olduğunu vurguladı. 

 

Bakan Yıldırım'dan otoyol ihaleleri hakkında önemli açıklaması

 

Limak-Cengiz Ortak girişiminin 3 yıllık yapım süresinin ardından 4 yıla yakın bir işletme süresinin, Kolin-Kalyon-Hasen İş Ortaklığı girişiminin üç yıllık yapım süresinin ardında 4 yıl 9 ay günlük net işletme süresinin ardından projeleri Karayolları Genel Müdürlüğü'ne devredeceğini belirten Yıldırım: "Dünyada böyle bir şey yok..." ifadelerini kullandı. 

 

Bakan Yıldırım'dan otoyol ihaleleri hakkında önemli açıklaması

 

Kurtköy'den 3. Havalimanı'na yolculuğu bedeli: 77 TL+KDV
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kurtköy'den başlayan ve Akyazı'ya uzanan 169 kilometrelik kesimin 19 TL+KDV olacağını, bu güzergahı kullanan bir sürücünün 3. Köprü'den geçmesi halinde Kurtköy'den Akyazı'ya kadar 52 TL+KDV ödeyeceğini vurguladı. Bundan sonraki mesafe için verilecek ek ücrete de değinen Yıldırım:

" Kurtköy’den 3. Havalimanına olan mesafede yaklaşık 90 kilometre bu da 25 lira artı KDV olarak öngörülmektedir." ifadelerini kullandı.