Bakan Yıldız'dan üzen açıklama

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Karaman Ermenek'te mahsur kalan işçilerle ilgili son bilgileri paylaştı. Yıldız: 'Şu ana kadar kimseye ulaşamadık.' dedi.

Bakan Yıldız'dan üzen açıklama

Karaman Ermenek'te mahsur kalan işçilerle ilgili son bilgileri paylaşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, şu ana kadar hiç bir işçiye ulaşılamadığını söyledi.

Bakan Yıldız'ın açıklamaları
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın açıklamaları şöyle: 'Dünden buyana yapılan çalışmalarda mesafe katettiğimiz yerler var, mesafe katedemediğimiz yerler var. Biliyorsunuz maden ocağına iki tane giriş vardı, desandre ve nefeslik dediğimiz. Her ikisinde de çalışmalar devam ediyor. Üçüncü bir yer oluşturalım istedik, MTA'nın sondajı ile beraber. Yaklaşık 172 metre kodunda deldi ve oraya girdi. Bununla alakalı çalışmalarını tamamladı. Basınçlı hava verdi. Dönüşlerini aldı, ancak buradan çok önemli ve istediğimiz bir sonucu şu ana kadar alabilmiş değiliz.'

Ermenek'te mahsur kalan 18 işçiye hala ulaşılamadı

Her yer çamur ve kil tabakasıyla kaplı
'Çünkü her iki taraftan da buranın bir kapalı kutu gibi çamurlarla beraber ve kil tabakası ile beraber kaplandığını anlıyor ve görüyoruz. Yani çok ciddi bir basınçla beraber hem tahkimatın bozulduğunu sizlere dün söylemiştik, hem de o çamurlu tabakanın her tarafı kapladığını gördük. Dolayısı ile izole bir sistem ile karşı karşıyayız. Bizim desandredeki çalışmalarımız, hem tahkimat çalışmaları, hem de oradaki pasa alma çalışmaları devam ediyor. Nefeslikte ise zannediyoruz maden ocağının kendi içindeki suyla beslenen ama bizim için çok ciddi bir tehdit oluşturmayan su miktarı var. Bu su tahliye ediliyor. Bununla alakalı da bir problem yok. Ama dün sayın bakanlarımızla beraber indiğimiz, bugün arkadaşlarımızı tekrar gönderdiğimiz yapıda zaman zaman görüntülerden de bunu izleyeceksiniz, karbondioksit seviyesinin yükseldiğini, oksijen seviyesinin düştüğünü, bir miktar metan gazı ile ilgili ölçümlerin yapıldığı bir noktaya geldik.

Manzara korkunç
Daha da dikkatli olmamız lazım. Ama vagonların ters döndüğü, yanında ahşapları ve tahkimat malzemelerini sürüklediği bir manzara ile karşı karşıya kaldık. İşimizin kolay olmadığını dün söylemiştim. Bugün bunun bir kez daha altını çizmek isteriz. Zamana ihtiyacımız olabilir. Ne kadar zamana ihtiyacımızın olduğunu da her geçen metre ve tablo ile beraber ancak o zaman belirleyebiliriz. Şu anki geldiğimiz nokta tahmin ettiğimizin de daha üzerinde zor bir nokta'