Bakan Zeybekci'den bankalara 'tefeci mantığı' uyarısı

Türkiye-Sırbistan-Bosna Üçlü İş Forumu kapanış programına katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: "Bazı bankaların tefeci mantığı ile zafiyetlerden faydalanma yaklaşımı içinde bulunduklarını biliyoruz..." dedi.

Bakan Zeybekci'den bankalara 'tefeci mantığı' uyarısı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'den bankalara "tefeci mantığıyla" çalışmama uyarısı geldi. Türkiye-Sırbisten-Bosna Hersek Üçlü İş Forumu kapanış programına katılan Zeybekci, zor durumdaki firmalara yönelik tutumlara da eleştiri getirdi.

Bazı bankaların tefeci mantığıyla çalıştığını biliyoruz
Yaptığı açıklamada zor günler geçiren firmaların finans anlamında hassasiyet taşıdığı dönemlerde bazı bankaların bu firmalarla farklı pazarlıklar yürütmeye çalıştıklarından haberdar olduklarını söyleyen Zeybekci:

"Faizleri çok üst düzeylere yükselterek, bankacılık etiğine yakışmayan, tefeci mantığı ile insanların zayıf anlarını gözeten bir faydalanma yaklaşımı sergilediklerini duyduk ve görüyoruz. Bunun gereği en şiddetli biçimde yapılır." ifadelerini kullandı. 

Bunları denetleyecek kurullar var
Zeybekci, bankalara yönelik uyarısında Türkiye'de bu tip olumsuz davranışları denetleyecek bağımsız kurulların bulunduğunu da belirterek: "Hükümet olarak da müsaade etmeyiz. Ticari hayatımızda şirketleri bu tip müdahaleyi de asla uygun görmüyoruz..:" şeklinde konuştu. 

Merkez Bankası'nın indirimleri son bulmadı
Merkez Bankası'nın son toplantıda faiz indirim kararı almamasını da değerlendiren Zeybekci: "Bu karar, faiz indirimlerinin sonunun geldiği yönünde algılanmamalı." dedi.