Bakandan belediyelere dönüşüm tepkisi: Rantı halka dağıtsaydın!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümün "rant odaklı" gelişimini eleştiren ve bu süreci bu nedenle uygulanamaz olarak değerlendiren belediye başkanlarına tepki göstererek: "O zaman rantı halka dağıtsaydın..." dedi.

Bakandan belediyelere dönüşüm tepkisi: Rantı halka dağıtsaydın!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüm süreci ve belediyelerin uygulamaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Kentsel dönüşümün "rant odaklı faaliyetler" haline dönüştüğünü ve bu nedenle uygulanamaz olduğunu söyleyen belediye başkanlarına tepki gösteren Bakan Özhaseki: "Bunu bahane ediyorlar. Kentsel dönüşüm rantsal dönüşüm oldu, diyorlar. Bu nedenle yapılmaz, diyorlar. Rant varsa halka dağıtsaydın... " ifadelerini kullandı.

Sen belediye başkanı değil misin?

Kentsel dönüşümü yürüten ve sürdüren odakların başında gelen yerel yönetimlere "Sen belediye başkanı değil misin? Eğer rant çıkıyorsa vatandaşa ver. Sen rantsal dönüşüm yapma o zaman!" diye seslenen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, belediye başkanlarını sorumluluktan kaçmakla itham etti. Özhaseki, Ege Sahilleri, İstanbul, Anadolu bütünüyle tehlikedeyken belediye başkanlarının geri çekilemeyeceğini vurgulayarak: "Evet Türk Ceza Hukuku'nda ihmali sorumluluk tanımlanmıyor. Ama ilahi adalet ve vicdan sizden hesap soracaktır..." ifadelerini kullandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kapılarının dönüşümü yönlendirmek isteyen tüm odaklara açık olduğunu da belirten Bakan Özhaseki: "Kentsel dönüşüm konusuyla ilintili, biz yeni bir çalışma yaptık. Çok yakında da kamuoyu ile bunları paylaşacağız..." ifadelerini kullandı. 

Kentlerin geleceğini yöneticilerin ufku belirleyecek

Konuşmasında şehirlerin geleceğinin onları yöneten kişilerin ufku tarafından belirleneceğini ve Türkiye'nin adite bir açık hava müzesi niteliğine karşın geleceğini biçimleme zorunluluğuyla da karşı karşı olduğunu söyleyen Özhaseki: "İki büyük medeniyet kurmuşuz: Selçuklu ve Osmanlı. Elbette bu medeniyetlerle övüneceğiz. Ancak geleceği inşa konusunda da gayret etmemiz greek. Yürüttüğümüz tüm bu çalışmalar da geleceği inşa etme amacıyla yürütülüyor..." dedi. 

2030-2040 yılları arasında 7 büyüklüğünde deprem

Bilim insanlarının İstanbul'u bekleyen 7 büyüklüğünde bir depremin 2030-2040 yılları arasında gerçekleşeceğini bildirdiğini ve bu bilgiler ışığında doğru adımların atılması gerektiğini dile getiren Mehmet Özhaseki, konuyla ilgili yapılan araştırma ve hazırlanan raporların kendilerini korkuttuğunu belirtti. Bakan Mehmet Özhaseki: "Türkiye Büyük Millet Meclisi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan raporlar endişe verici. Her iki raporda da kullanılmayacak hale gelecek yapı sayısının 600 bin olduğu belirtiliyor. Ölü sayısını ise dillendirmek bile istemiyorum. Bizler bir an önce bu hususta tedbirlerimizi almalıyız. " ifadelerini kullandı. 

Kentsel dönüşümün olmazsa olmaz ilkeleri

Kentsel dönüşüm süreciyle ilgili olarak düzenlenen etkinliklerde izlenmesi gereken politikalara ilişkin temel ilkelerin belirlendiğini de hatırlatan Bakan Özhaseki, ilk olarak yerinde dönüşüm, ikinci olarak herkesi ev sahibi yapmak olarak belirlenen kriterler üzerinde mutabık kalındığını da dile getirdi. Bakan Özhaseki, insanların hatıralarının bulunduğu semtlerde yaşatmanın esas olduğunu da vurgulayarak: "Finans konusunda 0 faizli destekler hazırlanıyor. 15 sene içinde 7.5 milyon binanın dönüşümünü hedeflediğimizi söyledik. Bunun 150 bine yakın adedi İstanbul'da olacak, Geri kalanı ise Anadolu'da. Bunu başarabilirsek görevimizi de hakkıyla yapmış oluruz. Bundan sonra da deprem gelirse gelsin. Bize bir şey olmaz..." şeklinde konuştu.