Bakandan Kanal İstanbul açıklaması

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kanal İstanbul Projesi ile ilgili "altyapısıyla ilgili sorunumuz yok" dedi.

Bakandan Kanal İstanbul açıklaması

CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci, Kanal İstanbul projesiyle ilgil TBMM'ye sevk edilen "torba kanun" tasarısındaki düzenlemenin projenin altyapısını olulşturacağını iddia etmişti. Bu iddialar hakkında açıklama yapan Bakan Binali Yıldırım, söz konusu düzenlemenin, Kanal İstanbul Projesi'nin yasal altyapısını oluşturan bir düzenleme olmadığını dile getirerek, "Kanal İstanbul'un altyapısıyla ilgili sorunumuz yok" dedi. Kanal İstanbul Projesi'nin hem bakanlığın hem de Karayolları Genel Müdürlüğü'nün alanına girdiğini belirten Yıldırım şunları söyledi: 
 

""Düzenleme ortaklık payı (DOP) ile 13 milyar dolar maliyeti olan bir projenin çözülmesi söz konusu değil. İmar uygulamalarında düzenlenen ortaklık payı, sadece planlı alanlar için söz konusu. Bu düzenlemeyle su yolu geçecek yine kamu hizmeti niteliğinde bir projenin de düzenlemede ortaklık payına konu olması, yani İmar Kanunu'nda ilgili bölüme ilave yapıyoruz. Bizim yol, demiryolu, havayolu yapımında yaşadığımız sorun mera, otlak gibi alanların bedelsiz kullanılmasıdır. Ona yönelik düzenleme var. Bu iki düzenleme projenin gecikmeye mahal vermeden yapılmasını öngören ve imar düzenlemelerinde maliyeti azaltmaya yönelik düşünceden kaynaklanıyor."

"Amacımız Türkiye'yi geleceğe hazırlamak"
Mega projeleri hayata geçirmekle amaçlarının Türkiye'yi geleceğe hazırlamak olduğunu söyleyen Yıldırım, kamu kaynaklarını öncelikli alanlarda en verimli şekilde kullanılması için gerekli çalışmalara hız kesmeden devam edileceğini belirtti. Dünyanın 4. en büyük açıklığa sahip köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün silüetinin mayısta ortaya çıkacağını dile getiren Yıldırım, söz konusu köprünün hizmete girmesiyle birinci ve ikinci köprüdeki kamyon, ticari otobüs ve ağır vasıta araçlarının tamamının buraya yönlendirileceğini ve 7 gün 24 saat geçişin olacağını belirtti.Tek tüpte hem karayolu hem de demiryolunun olduğu 3 Katlı Büyük İstanbul Tünel Projesi hakkında da bilgi veren Yıldırım, toplu ulaşıma hizmet edecek projenin çalışmalarının başladığını ve iki sene süreceğini söyledi. Yıldırım, bu şekildeki hibrit tünelin dünyadaki ilk deneme olacağını dile getirdi.