Bakanlığa ihale şoku: Teklif veren çıkmadı

Türkiye genelindeki 376 müze ve örenyeri gişelerinin kiraya verilmesi amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ihaleye teklif gelmedi

Bakanlığa ihale şoku: Teklif veren çıkmadı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, müze ve örenyerlerinin kiralanması amacıyla düzenlediği ihalede beklediğini bulamadı. Toplam 376 müze ve örenyeri gişelerini kiralama yolunda kimse teklifte bulunmadı. 7 Eylül'de yapılması planlanan ihale daha sonra belirlenecek bir tarihte tekrarlanacak. 

Müze ve örenyeri ihalesine teklif veren çıkmadı
Ülke genelindeki 376 müze ve örenyeri gişelerini işletecek kurumları belirleyecek ihaleye teklif veren çıkmayınca ihale için yeni bir tarih arayışı başladı. Bu ihalenin tahmini bedeli ise 1 milyar 190 milyon 366 bin TL düzeyinde. Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü tarafından pazarlık usulüyle yapılması planlanan ihaleye katılacak firmaların, yatırması gereken geçici teminat tutarı ise 35 milyon 710 bin 981 TL olarak belirlenmişti. 

Yeni ihale kapıda
Diğer taraftan Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü'nün iki gün sonra 181 müze ve örenyerinde yer alan satış ve ticari alanların yanı sıra, yine aynı kuruma bağlı 5 Geleneksel El Sanatları Mağazası'nı da kiralamak için yeni bir ihale gerçekleştireceği açıklandı. 21 Eylül günü saat 10.00'da yapılması planlanan bu ihale için yatırılacak geçici teminat tutarı 3 milyon 102 bin 978 TL olarak belirlendi. Bu ihalenin tahmini toplam bedeli ise 103 milyon 432 bin 610 TL olarak belirlendi.