Bakanlığın 2015 bütçesi kabul edildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2015 yılı bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Bakanlığın 2015 bütçesi kabul edildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, bütçe görüşmelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, vatandaşların hayat kalitesini planlı bir şekilde artırmayı aynı zamanda da çevreyi koruyarak gelecek nesillere sağlıklı bir ülke emanet etmeyi kendine hedef olarak koyduğunu vurguladı.

Kentsel dönüşümde 2.5 sene
Kentsel dönüşümün önemine değinen Bakan Güllüce, "2,5 yıllık uygulama dönemini geride bırakmış bulunmaktayız. Bu dönem içerisinde can ve mal emniyeti bakımından riskli yapıların ortadan kaldırılması ve halkımızın ulaşım, altyapı ve sosyal donatı sorunları çözülmüş planlı alanlarda, daha güvenli ve sağlıklı yapılarda yaşamasının temin edilmesi için mevcut bütçe imkânları çerçevesinde önemli çalışmalar yapılmıştır" dedi. 

Uluslararası iklim toplantılarında Türkiye
Türkiye'nin, uluslararası iklim müzakerelerine aktif bir şekilde katıldığını ve milli menfaatlerin korunmasına yönelik çabaların sürdürüldüğünü belirten Bakan İdris Güllüce, "Bu çerçevede, geçtiğimiz günlerde Peru da yapılan Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'nde, adil ve her ülkenin sosyo-ekonomik göstergelerine, gelişmişlik düzeylerine, imkân ve kabiliyetlerine, tarihi sorumluluklarına göre kendi belirleyeceği hedeflere dayalı esnek bir sistemin oluşturulması yönünde bir tutum benimsediğimiz hususu ifade edilmiştir" dedi.

 Planlama faaliyetleri
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının önemli bir çalışma alanının da planlama faaliyetleri olduğunu söyleyen Bakan Güllüce, "Bakanlık olarak 'Kimlikli ve Kişilikli Şehirler' oluşturarak kendi kültür ve medeniyetimizin şehir tasavvurunu ihya edeceğiz. Her şehrimiz ekonomisiyle, tarihi mirasıyla, el sanatlarıyla, tarımıyla ve turizmiyle ismini duyuracaktır" şeklinde konuştu. Bakan Güllüce, Yeni Türkiye yolunda şehirlerin alt ve üst yapıları kadar, insan boyutuna daha çok ağırlık verileceğini, şehrin ruha, ruhun da şehre yansıyacağı projelerin hayata geçirileceğini kaydetti. Bakan Güllüce, şehirle birlikte kendisini de inşa eden insanın kendi varlığının ayrılmaz parçası olan çevreye asla sırtını dönemeyeceğini ve çevrenin tahribine asla göz yummayacağını özellikle ifade etti.