Bakanlık 10 numara yağ ile mücadele ediyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin talimatıyla Ankara İstanbul Yolu üzerinde egzoz gazı emisyonu kontrolü ile benzin ve motorin kalitesi denetimi gerçekleştirildi

Bakanlık 10 numara yağ ile mücadele ediyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin talimatıyla Ankara İstanbul Yolu üzerinde egzoz gazı emisyonu kontrolü ile benzin ve motorin kalitesi denetimi gerçekleştirildi.

126 bin TL ceza uygulandı
Ankara İl Müdürlüğü tarafından yapılan denetimler sonucu son iki ayda bin 200’ün üzerinde araç denetlendi, uygunsuzluğu tespit edilen araçlara ilgili mevzuat uyarınca toplamda 126 bin TL idari para cezası uygulandı.

Büyük maddi kayıp var
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Banu Aslan Can, egzoz gazı emisyonu kontrolü ile benzin ve motorin kalitesi ile ilişkin, “10 numara yağı belki vatandaş o an ucuz diye tercih edebiliyor ama uzun zaman dilimleri için baktığımızda çok daha büyük maddi kayba neden olmaktadır.” dedi.

Denetimlerin yapılma nedeni
Yapılan açıklamaya göre denetimler, hava kirliliğini önlemek amacıyla gerçekleştiriliyor. Trafikte seyreden motorlu taşıtların egzoz ölçümü ve denetimi, ‘Egzoz Emisyonu Kontrol Yönetmeliği’ ile yapılıyor. Bu kapsamda yönetmeliğin 16. maddesinde remi ve hususi otomobillerin trafiğe çıktıktan itibaren 3 yılın sonunda her 2 yılda bir diğer araçların ise, trafiğe çıktıktan itibaren her yıl egzoz emisyonlarının ölçülmesi ve denetlenmesi gerekiyor. Hava kirliliğin kontrolünde ısınmadan kaynaklı hava kirliliği, trafikten kaynaklı hava kirliliği birde sanayi tesislerinden kaynaklanan hava kirliliği söz konusu.

750 TL para cezası
Yapılan denetimler sonucunda egzoz pulu olmayan araçlara 2872 sayılı kanunun 20 (a) maddesi gereği 875 lira idari para cezası uygulanıyor. Egzoz emisyon denetimi sonucunda ölçüm sonuçlarında gerekli kriterleri sağlamayanlara da bin 750 lira para cezası uygulanıyor. Tekrarı halinde iki katı para cezası uygulanıyor. Bu uygunsuzlukları bulunan şoförler hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunuluyor.

10 numara yağın hem araçlara hem de hava kirliliğine çok ciddi etkisi söz konusu. Egzoz emisyonunu ölçümünü doğru yaptırmayan araçlarda, aracın aksanına zarar verdiği gibi fazlaca yakın tüketimine neden oluyor. 10 numara yağ kullanımı da belki vatandaş o an ucuz diye tercih edebiliyor ama uzun zaman dilimleri için baktığımızda çok daha büyük maddi kayba neden olmakta.