Bakanlık 35 bin ton tıbbi atık imha etti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yılın ilk altı ayında, insan ve çevre sağlığı açısından risk taşıyan 35 bin tıbbi atığın imha edildiğini açıkladı

Bakanlık 35 bin ton tıbbi atık imha etti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yılın ilk altı ayında, insan ve çevre sağlığı açısından risk taşıyan 35 bin tıbbi atığın, belediyelerce işletilen 46 sterilizasyon ve bir yakma tesisinde imha edildiğini açıkladı.

Bakanlık, yılın ilk 6 ayında, sağlık kuruluşlarının faaliyetleri sırasında ortaya çıkan ve enfeksiyona sebep olan patojenler içerdiğinden HIV ve hepatit B-C virüsleri gibi pek çok mikroorganizmayı içeren 35.386 ton tıbbi atığın bertaraf edilmesini sağladı.

Tıbbi atıklar nerede imha ediliyor
Aile sağlığı merkezi, diş kliniği, tıp merkezi, hastane gibi sağlık kuruluşlarında oluşan tıbbi atıklar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerince lisanslandırılmış araçlarla sterilizasyon ya da yakma tesisine götürülüyor. 

Sağlık kuruluşlarının faaliyetleri sırasında ortaya çıkan atıkların, diğer atık türlerinden daha yüksek oranda enfeksiyon riski taşıyor. Bu kapsamda tıbbi atıkların toplanmasında kırmızı renkli özel plastik torbalar kullanılıyor. Tıbbi atıkların taşınması özel dizayn ve imal edilmiş araçlarla yapılıyor.

Türkiye'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde belediyelerce işletilen ya da işlettirilen 46 sterilizasyon ile bir yakma tesisi bulunuyor.