Bakanlık Çeşme'ye toplu konutu onayladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tartışmalara sebep olan Çeşme Toplu Konut Projesine onay verdiğini açıkladı

Bakanlık Çeşme'ye toplu konutu onayladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tartışmalara sebep olan Çeşme Toplu Konut Projesine onay verdiğini açıkladı. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, alınan karara ilişkin olarak: 'Bakanlık dava sürerken onay verdi. Biz ruhsit için dava sonucunu bekleyeceğiz.' açıklamasını yaptı.

Bilirkişi raporları iptal diyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Başbakanlı Toplu Konut İdaresi tarafından Çeşme'de yapılması planlanan konut projesini onaylarken, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Bakanlık onayının dava sürerken alındığını açıkladı. Hürriyet'ten Banu Şen'in haberine göre Dalgıç: '“Bakanlık bizim açtığımız dava devam ederken yapım ihalesini de yaptı. Projeyi de onayladı. Ancak ruhsat için belediyeye, bize başvurdular. Bizim onayımız gerekiyor. Ama isterse Bakanlık da onaylayabilir. Bilirkişi raporları planın iptali yönünde. Biz de dava sonucunu bekliyoruz' dedi.

Çeşme Bel. Bşk. Muhittin Dalgıç

Dava sonuçlanana kadar onaylamayız
Dava devam ettiği sürece Belediye olarak inşaat ruhsatlarını onaylamayacaklarını belirten Dalgıç: “Yargıya güveniyoruz. Biz konut yapılmasına karşı değiliz. Bölgenin konut ihtiyacı vardır. Konut yapılması gerekir ama bu şekilde yoğunluğu arttıran ve Çeşme’de konut alanında olmayan kat yüksekliğine karşıyız. Davamızın nedeni budur. Hakkımızı aramaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz.' dedi.

Bölgeye toplu konut çalışmalarına karşı olmadıklarını, buna karşın TOKİ'nin yerel yönetimle birlikte karar alması gerektiğini vurgulayan Dalgıç, 'Tüm evlerin dubleks olduğu bir bölgede 4 kat yapı yaşam kalitesini olumsuz etkiler.' şeklinde konuştu. Dalgıç, Bayram sonrasında TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile, Belediye'ye ait 220 dönüm arazide ortak proje gerçekleştirme fikrini götüreceğini söylemişti.