Bakanlık Fikirtepe dönüşümünü onayladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Fikirtepe Kentsel dönüşüm planının onaylandığını açıkladı

Bakanlık Fikirtepe dönüşümünü onayladı

25 Haziran 2014/Emlakwebtv
Çevrve ve Şehircilik Bakanlığı Fikirtepe'de kentsel dönüşüme yönelik planın onaylandığını duyurdu. Bakanlık bazı basın yayın organlarında çıkan Kadısöy Fikirtepe'deki kentsel dönüşüme yönelik sorunların bir türlü çözülemediği ve sosyal patlama yaşanabileceği şeklindeki haberlerin gerçek dışı olduğunu vurgulayarak şu açıklamayı yaptı: 

"Fikirtepe’de kentsel dönüşüme yönelik plan Bakanlığımızca onaylanmıştır. Plan notları uyarınca Avan projeler İstanbul Büyükşehir Belediyesince onaylanmakta ve ruhsatlar Bakanlığımız tarafından verilmektedir.

Kentsel dönüşüm kapsamında kapanan yollar Hazine adına tescil edilmekte ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na tahsis edilmektedir.

Tapu Müdürlüğü’nde yürütülen işlemler bizzat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı personelince gerçekleştirilmektedir. Kadıköy Tapu Müdürlüğümüzün de gayretleri ile işlemler en kısa sürede sonlandırılmaktadır.

Tapu Müdürlüğü’ndeki işlemlerini sonlandıran vatandaşlar inşaat ruhsatı almak için İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne müracaatlarını yapmaktadır.

Bazı gazetelerde yer alan 20’ye yakın firmanın ruhsat almak için beklediği iddiası da gerçek dışıdır. Bu kapsamda bugüne kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne avan proje sunan firma sayısı 9’dur. Bu firmalardan 5 tanesinin avan projesi onaylanmıştır. 4 tanesi ruhsat için İl Müdürlüğü’ne müracaat etmiş olup 3 tanesine ruhsat verilmiştir.

 Bakanlığımız kentsel dönüşüme büyük önem vermektedir ve Fikirtepe’de yasal süreçlerin hızlı ve etkin bir şekilde tamamlanması için gerekli adımlar atılmıştır. Anlaşmalarını tamamlayan vatandaşlarımızın önünde hiçbir engel kalmamıştır."