Bakanlık heyeti İrlanda'da

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Heyeti, katı atık projelerinde teknik yardım çalışmaları kapsamında İrlanda'ya Teknik Çalışma Ziyareti gerçekleştirdi

Bakanlık heyeti İrlanda'da

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen “Entegre Katı Atık Projeleri Hazırlanması için Teknik Yardım” çalışmaları kapsamında 4-9 Ağustos tarihleri arasında İrlanda’da Teknik Çalışma Ziyareti gerçekleştirildi.

Müşavir firma PM Group-Parsons Brinckerhoff Katı Atık Konsorsiyumunun organize ettiği teknik ziyarete Çevre ve Şehircilik Bakanlığını temsilen Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanlığından Daire Başkanı Ferruh PARMAKSIZ, Şehir Plancısı Buket CİCİOĞLU, İnşaat Mühendisi Mehmet Sait ÇİÇEK, İnşaat Mühendisi Özgür UĞRAŞ ile Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünden Jeoloji Mühendisi Dursun PEHLİVAN;  ayrıca proje faydalanıcıları olan 4 Büyükşehir Belediyesi (Manisa, Muğla, Balıkesir ve Tekirdağ) ve 3 Katı Atık Birliğinden teknik personeller teknik çalışma ziyaretine katılım sağladı.

Programa katılan teknik heyete, İrlanda katı atık tarihçesi ve mevzuatı, kamu-özel işbirliği modelleri, turizm sektöründe katı atık yönetimi, kompost teknolojileri, düzenli depolama sahası ve atık getirme merkezleri genel işleyişi, sızıntı suyu ve gaz yönetimine ilişkin konular hakkında İrlandalı yetkililer tarafından detaylı bilgiler verildi.

Teknik heyet ayrıca İrlanda’da bir dizi ziyaret ve görüşmelerde bulundu. İlk olarak İrlanda Parlamentosunu ziyaret eden heyet burada İrlanda Başbakan Yardımcısı Bayan Joan Burton ve Parlamento Üyesi Bay Ciaran Lynch ile bir araya geldi. İrlanda Çevre Bakanlığını ziyaret eden heyet buradaki yetkililerle bilgi alış verişinde bulundu. Ayrıca İrlanda Hükümetine bağlı İrlanda Dış Ticaret Kurumu’nu ziyaret eden teknik heyete katı atık sektöründe rol oynayan özel firma yetkilileri tarafından geri dönüşüm faaliyetleri ve atıktan enerji üretimi hakkında detaylı bilgiler verildi.