Bakanlık’tan Dicle Vadisi açıklaması geldi

Bakanlık, Dicle Vadisi'nin ekolojik özellikleri de dikkate alınarak, yeni bir rekreasyon yaşam alanı kazandırılacağını kaydetti

Bakanlık’tan Dicle Vadisi açıklaması geldi

10 Mart 2014 / emlakwebtv
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dicle Vadisi içinde koruma amaçlı rekreasyon alanı çalışmasının proje bazlı olarak yürütüldüğünü, bugüne kadar alanda Bakanlık tarafından hiçbir uygulama yapılmadığını belirtti. Dicle Vadisi master plan çalışmasında, Diyarbakır'a yeni bir şehir silueti kazandırmak amacıyla da çalışmalar yapıldığını ifade eden Bakanlık, Dicle Vadisi'nin ekolojik özellikleri de dikkate alınarak, yeni bir rekreasyon yaşam alanı kazandırılacağını kaydetti.

Dicle Vadisi projesi’nde neler var?
Bakanlık bu kapsamda ilk olarak Dicle Vadisi'nin master planı hazırlanacak ve kentsel tasarım ve peyzaj projeleriyle uygulama çalışmalarını başlatılacak. 'Dicle Vadisi' adı verilmesi planlanan alanda, yeşil alanlar, bisiklet yolları, meydanlar, sosyal donatılar, açık spor ve rekreasyon alanları, ağaçlandırılacak alanlar bulunacak. Peyzajı zenginleştirilen bitkilendirme çalışmaları da yapılacak. Bakanlık yapılan çalışmalarla Diyarbakır'da Dicle Vadisi'nde tarihi doku ve doğal özellikler ön plana çıkarılarak, UNESCO adaylığına önemli bir katkıda bulunulacağı ifade etti.

Dicle Vadisi projesi;