Bakanlık'tan tapu hırsızlığı açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 1 milyon 568 bin kişinin tapu bilgilerini çalan şebekenin Tapu daireleri çalışanlarıyla bağlantılı olduğu şeklindeki haberlere ilişkin bir açıklama yayınladı

Bakanlık'tan tapu hırsızlığı açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 1 milyon 568 bin kişinin tapu bilgilerini çalan şebekenin Tapu daireleri çalışanlarıyla bağlantılı olduğu şeklindeki haberlere ilişkin bir açıklama yayınladı. 

1 milyon 568 bin kişinin bilgileri çalındı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, 27 Kasım 2014 tarihinde Ankara'da 1 milyon 568 bin kişinin tapu bilgilerinin çalındığı ve Organize polisin, vatandaşın tapu bilgilerini çalarak başta emlakçılar olmak üzere çeşitli odaklara satan şebekenin, tapu dairelerinde kimlerle bağlantılı olduğunu araştırdığına değinildi.

Tapu Kurumunu Yıpratma çalışmaları
Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi: ' Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 167 yıllık birikimi ile ülkemizin her ilçesinde örgütlenen "Tapu gibi sağlam." deyimini literatürümüze kazandıran köklü bir kuruluş olmasının yanı sıra son yıllarda uygulamaya koymuş olduğu projeler ile vatandaşa dönük hizmet anlayışı tamamen değişmiştir.

Söz konusu haber ve yorunlar eksik ve yanlış bilgiler içermekte olup Devletin önemli kurumlarından birisi olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünü yıpratmaya ve vatandaşlarımızı taşınmazları konusunda endişeye sevk edici haber ve yorumlar olarak değerlendirilmektedir.

Haber konusu olay, Ankara Emniyet Müdürlüğüne Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yazılan 30.10.2014 tarih ve 71842 sayılı yazı üzerine başlatılmış ve tapu bilgilerinin para karşılığı satıldığı iddiaları hakkında Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerine hukuki ve teknik destek vermek ve ayrıca inceleme yapmak üzere Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından 19.11.2014 tarihinde müfettiş görevlendirilmiş olup, halen inceleme devam etmektedir. Haberde gözaltına alındığı belirtilen kişilerin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü görevlileri olmadığı anlaşılmıştır.'