Bakanlık'tan teftiş seferberliği

İnşaat iş kolunda yaşanan iş kazaları artışının ardından harekete geçen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kapsamlı bir teftiş programı hazırladı

Bakanlık'tan teftiş seferberliği

İnşaat sektöründe yaşanan ölümlü iş kazalarındaki artış, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakanlık, toplam 544 müfettişle, işçi sayısı çok olan şantiyelere öncelik verecek şekilde kapsamlı bir teftiş programı hazırladı. 

Torun Center kazasından sonra
 Mecidiyeköy'deki Torun Center inşaatında yaşanan ve 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör kazasının ardından kamuoyundan yükselen tepkiler üzerine harekete geçen Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı, ülke çapındaki inşaatları kapsayan bir teftiş programı hazırladı. Toplam 544 müfettişle yürütülecek program kapsamında, işçi sayısı yüksek şantiyelere öncelik verilecek. Bakanlığı 'yoğun teftişin amacını' inşaat sektöründe farkındalık oluşturmak olarak açıkladı.

Teftiş ne zaman başlayacak?
Hürriyet Gazetesi'nden Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre il temsilciliklerine talimatlar gönderen Çalışma Bakanlığı Teftiş Kurulu, çalışmaların Kurban Bayramı'ndan sonra hızlanacağını açıkladı. Bakanlık planına göre her müfettiş gurubu en az 12 şantiyeyi ziyaret ederek rapor hazırlayacak. Hangi şantiyenin denetime gireceği tarama usulüyla belirlenirken eksiklik görülen iş yerinde faaliyet durdurma kararı verilebilecek. 

Çalışma Bakanlığı şantiyeleri denetleyecek

Şantiyelerde ölen işçi sayısı: 49
Eylül ayı içerisinde işyeri kazalarında hayatını kaybeden işçi sayısını 143 olarak açıklayan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Eylül ayı raporu, bu ölüm vakalarından 49 tanesinin inşaat ve yol yapım çalışmaları sırasında gerçekleştiğinin altını çizdi.  İnşaat sektörünün ardından en yüksek ölümlü kaza tarım ve orman sektöründe yaşandı. Bu iş kolunda ölü sayısı, 28 olarak açıklanırken, madencilik sektöründe de Eylül ayı içerisinde 10 işçinin hayatını kaybettiği belirtildi.