Bakanlıktan kazalara karşı önlem

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye'de 766 tesisin büyük endüstriyel kaza riski taşıdığını açıkladı

Bakanlıktan kazalara karşı önlem

19 Haziran 2014/Emlakwebtv
Türkiye'de 766 tesisin büyük endüstriyel kaza riski taşıdığını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kazaları önlemek ve zararları azaltmak için harekete geçti. Bakanlık bu kapsamda 24 parça eğitim tamamlayarak 120 kişiye sertifika verdi.

120 Kişi içerisinden oluşturulan 40 kişilik çekirdek gurup ülke genelinde eğitim verecek. TÜPRAŞ Kırıkkale Rafinerisini pilot bölge seçen bakanlık el ilanları broşürler ve kamu spotu ile de duyarlılık oluşturacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olası bir büyük endüstriyel kazada zararı en aza indirmek için hazırladığı yönetmelik ile çeşitli önlemler almaya hazırlanıyor. Bu kapsamda bakanlık Türkiye genelinde yaptığı geniş çaplı araştırma da 353 adet Üst Seviyeli, 413 adet Alt Seviyeli olmak üzere toplam 766 adet tesisin, büyük endüstriyel kaza riski taşıdığını saptadı.

Bakanlık çıkardığı yönetmelik ile daha önce uygulamaya geçmemiş Büyük Kaza Önleme Politikası, Güvenlik Raporu, Güvenlik Yönetim Sistemi, Risk Değerlendirmesi, Kaza Modellemeleri, Acil Durum Planlaması ve Büyük Endüstriyel Kazalara ilişkin Proses ve Güvenlik Denetimleri vb. uygulamaları 2016 yılında hayata geçirecek. Yapılacak bu çalışmalarla tesislerdeki güvenlik seviyesi en üst noktaya çekilecek.

Büyük Endüstriyel kazaların önlenmesi için bakanlık ilk adımı attı ve konuyla ilgili tüm paydaşların kurumsal ve idari kapasitesinin artırılmasına yönelik alınması gereken 24 parça eğitimi tamamlandı.

Eğitimlere, Bakanlık Merkez ve Taşra Teşkilatı, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Belediyeler, Sanayi ve Ticaret Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşlarından temsilciler katılım sağladı ve eğitimler sonunda 120 kişi sertifikalandırıldı120 kişiden 40 kişilik bir çekirdek grup oluşturulacak.   40 kişiden oluşacak çekirdek gurup aldığı tüm eğitimlerin devamı niteliğinde Türkiye genelinde eğitim çalışması gerçekleştirecek.

TÜPRAŞ Kırıkkale Rafinerisi pilot bölge seçildi. Bakanlık TÜPRAŞ’ta 10 hafta sürecek bir dizi çalışma gerçekleştirecek.

Konuyu değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce “olası bir büyük endüstriyel kazada zararı en aza indirmek için halkı ve sanayiciyi bilgilendirmek için broşür ve kitapçıklar hazırlanıyor. Ayrıca ilerleyen günlerde yayınlanmaya başlayacak  5 kamu spotu ile de tüm toplum kesimlerinde farkındalık oluşturacağız. İnsanımızı bu tür kazalara karşı korumak için elimizden ne geliyorsa yapacağız” dedi.