Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AVM mi oluyor?

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AVM mi oluyor?

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne ait arazinin AVM olacağını iddiasında bulunan CHP Milletvekili Eren Erdem’e Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu cevap verdi. Müezzinoğlu’nun cevabını vermeden önce konu hakkında özet geçelim.

25 Ağustos tarihinde Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin yerine alışveriş merkezi yapılacağı iddialarını meclis gündemine taşıyan CHP Milletvekili Eren Erdem, TBMM’ye konu ile ilgili sorular yöneltmişti.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AVM mi oluyor?

İşte o sorular!
1. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastanesi'nin arazisinin satıldığı iddiaları doğru mudur? Doğruysa arazi hangi kişi veya kuruma ne kadarlık bir ücrete satılmış veya kiralanmıştır?

2. Arazinin bir inşaat firmasına satıldığı iddiaları doğru mudur? Bu firmaya satılan başka hastane ihaleleri var mıdır?

3. Satılan arazinin bulunduğu bölgedeki Nöroloji, Nöroşirurji gibi hastane birimleri nereye taşınacak?

4. Hastane, okul gibi kamuya doğrudan hizmet veren kurumların alanlarını satmanın gerekçeleri nedir? Satılan araziye AVM yapılacağı iddiası doğru mudur?

5. Ülkemizde kaç dilimlik nüfusa bir AVM düşmektedir?

6. Muhafazakâr ve geleneksel değerlerin savunucusu olarak nitelediğiniz hükûmetinizin AVM yapımı için tarihî bir anlamı ve önemi olan bir hastanenin arazisinin satmasının muhafazakar ve gelenekçi düşünce dünyasında anlamı nedir? AVM’ler, hangi geleneğin ürünüdür?

7. Arazinin çevresindeki yeşil alanın oksijen kaynağı ve bölgede yaşayan insanlar için spor ve dinlenme alanı olduğu dikkate alınırsa, bölgenin ağaçlardan temizlenip yüksek binalarla donatılmasının bu anlamda kamuya ne gibi bir faydası olacaktır?

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AVM mi oluyor?

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ne dedi?
CHP Milletvekili Eren Erdem’in iddialarına Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu şu sevabı verdi:

Öyle bir soru önergesi verildiyse de gerekli cevabını alır o. Ama kasıt şuradan çıkıyorsa onu dolaylı olarak yorumluyorum. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin bizim tıp tarihimizde önemli bir yeri vardır. Tarihi gelecekte de önemli rol üstlenecektir. Onun ruhuna uygun olarak yarınlarda kamu-özel işbirliği ile yapılacak. Oradan bir satış anlamı çıkaran varsa o anlamın herhalde orada bir tedaviye ihtiyacı var.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi nerede?
Hastane ilk kurulduğu yıllarda toplumun hastaneye bakış açısını değiştirmek adına "Deli değil ruh hastası", "Tımarhane değil akıl hastanesi" gibi sloganlarla basın kampanyası başlamıştı. Üsküdar’da yer alan Toptaşı Bimarhanesi’nin yetersiz gelmesi sonucunda kurulan Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi 1924 yılında kuruldu.