Bakırköy'e AVM iddiası meclis gündeminde

CHP Milletvekili Eren Erdem, Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları hastanesine ait ormanlık alanın satıldığı ve satılan bölgeye AVM inşa edileceği haberlerine ilişkin soru önergesini TBMM'ye sundu

Bakırköy'e AVM iddiası meclis gündeminde

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi arazisinin alışveriş merkezine dönüştürüleceği haberleri gündeme bomba gibi düştü. Hastanenin de içinde bulunduğu ormanlık arazinin satışının yapıldığı ve satılan bölgeye AVM dikileceği iddiaları üzerine harekete geçen CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, konuyla ilgili soru önergesini Türkiye Büyük Millet Mecilisi'ne sundu. 

Eren Erdem'den TBMM'ye soru önergesi
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi hazırlayan Erdem, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi içindeki ormanlık alanın satıldığı ve buraya bir alışveriş merkezi yapılacağı iddialarına değindi. Erdem, arazinin satıldığı iddialarının doğru olup olmadığını, şayet doğru ise, arazinin hangi kurum ya da kişilere hangi bedelle satıldığı ya da kiralandığı bilgisine yanıt istedi.

 

Bakırköy'e AVM iddiası meclis gündeminde

 

Rönesans İnşaat'a mı satıldı?
Söz konusu arazinin Rönesans İnşaat Firması'na satıldığı bilgisinin doğru olup olmadığını ve bu firmanın başka hastane ihalelerine girip girmediği konusunda da bilgi isteyen Erdem, arazi bünyesindeki kimi hastane birimlerinin de nereye taşınacağı hakkında da açıklama talep etti. 

AVM yoğunluğu nedir?
Eren Erdem'in yanıt istediği sorular arasında en ilgi çekici olanı da, ülkemizde kaç dilimlik nüfusa bir AVM düştüğü yönündeydi. Erdem, şayet satış işlemi doğruysa, kendini muhafazakar ve geleneksel değerlerin savunucusu olarak tanıtan hükümetin, bir AVM yapımı için tarihi anlamı ve önemi bulunan bir hastanenin feda edilmesi çelişkisinin de açıklanmasını istedi. Erdem: 

"Mühafazakar ve gelenekçi düşünce dünyasında AVM'nin anlamı nedir? AVM hangi geleneğin ürünüdür?" diye sordu.