Bakü-Tiflis Hattı'nda sona doğru

Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı Projesi'nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Kars Valisi Özdemir Demiryolu Hattı Projesi'nin 2015 yılı sonunda hizmete gireceğini söyledi

Bakü-Tiflis Hattı'nda sona doğru

Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı Projesi'nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Kars Valisi Özdemir Demiryolu Hattı Projesi'nin 2015 yılı sonunda hizmete gireceğini söyledi.

Vali Özdemir çalışmaları denetledi
Yoğun kar yağışına rağmen çalışmaların tüm hızıyla sürdürü Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı çalışmalarını denetleyen Kars Valisi Günay Özdemir, çalışmaların 2015 yılı sonunda tamamlanacağını açıkladı. Çalışmaları yerinde inceleyen ve proje müdür Kayserşah Erdem'den bilgi alan Vali Özdemir çalışmaların önceden belirlenen hedeflere uygun biçimde devam ettiğini söyledi. Özdemir, çalışmaların şu sıralarda Türkiye-Gürcistan sınırında yoğunlaştığı üzerinde de duraraktünellerdeki betonlama işlemlerinin yüzde 40'ının tamamlandığını vurguladı.

Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı Projesi

Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan Karma Ulaştırma Komisyonu tarafından 29 Aralık 2004'te Tiflis toplantısında kararlaştırılan ve 24 Temmuz 2008 tarihinde de temelleri atılan demiryolu hattı projesinde çalışmalar, Kars'taki yoğun kış şartlarına rağmen sürüyor.

Türkiye topraklarındaki kısım büyük oranda bitti
Açıklamasında projenin Türkiye topraklarındaki 79 kilometrelik bölümünde çok az eksiğin kaldığına da dikkat çeken Özdemir: Toplamda 700 milyon dolarlık projenin şu anda yüzde 83'ü tamamlanmış durumda. Bu da projenin büyük bir bölümünün ve asıl zor işlerin tamamlandığını, sadece üzerinde yapılacak imalatlarla ilgili kısımların kaldığını gösteriyor' dedi.

Proje müdürü Erdem: Son 550 metre tünel
Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Proje Müdürü Kayserşah Erdem de, Türkiye'de iki hat gidildiğini belirterek, projede Tarihi Senger Kalesi'nin korunması ve sınır tünelinin bulunduğu yerlerdeki heyelan tehlikesi nedeniyle iki güzergah değişikliği yapıldığını vurguladı. Erdem: ' Bugün itibarıyla 550 metre delinmemiş tünelimiz kaldı. Onu da mart ayı içerisinde tamamlamayı düşünüyoruz. İşin sınırındaki tünelde çalışmalar sürüyor.' şeklinde konuştu.