Bakü Tiflis Kars Demiryolu Hattı 2017 yılında açılıyor

Çin'den Avrupa'ya yük taşıma süresini 3'te 1 kısaltacak olan Bakü Tiflis Kars Demiryolu Hattı yüzde 95 tamamlandı. Hattın 2017 yılında açılması planlanıyor

Bakü Tiflis Kars Demiryolu Hattı 2017 yılında açılıyor

Çin'den Avrupa'ya yük taşıma süresini 3'te 1 kısaltacak olan Bakü Tiflis Kars Demiryolu Hattı yüzde 95 tamamlandı. Hattın 2017 yılında açılması planlanıyor. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yapımına 2008 yılında başlanan Bakü Tiflis Kars Demiryolu Hattının sene başında hayata geçirileceğini belirterek, yasal süreçler yüzünden iki yıl kaybedilen projenin yüzde 95'inin tamamlandığını söyledi. 

Çanakkale Köprüsü dünyanın en büyük ayak açıklığı olan köprüsü

1915 Çanakkale Köprüsü'nün bu ayın sonunda ihaleye çıkacağını söyleyen Bakan Arslan, ''Ocak ayının ikinci yarısında teklifleri alacağız. Hedefimiz, 18 Mart 2017’de kazma vurmak” dedi. Çanakkale 1915’in, 2023 metreyle dünyanın en büyük ayak açıklığı olan köprüsü olacağını ifade eden Arslan, köprüde, Osman Gazi ve Yavuz Sultan Selim’deki modelin uygulanacağını bildirdi.

Kanal İstanbul'da bütün alternatifler ile ilgili çalışmalar tamamlandı

Kanal İstanbul’da bütün alternatiflerle ilgili çalışmayı bitirdiklerini ifade eden Bakan Arslan, “Biz daha çok nasıl bir finansman modeliyle yapalım diye çalışıyoruz. Yap-İşlet-Devret’i nasıl tartışmışsak, burada da yeni bir model oluşturmak istiyoruz. Daha karma ve örnek olacak yeni bir model ortaya koymak istiyoruz. Güzergah konusunda bütün alternatifleri irdeliyoruz” dedi.